Se stářím přichází moudrost, zkušenosti a rozvážnost. Ovšem není někdy škoda vzdát se veškeré mladické naivity a impulzivnosti, díky které každý den přináší ohňostroj emocí, z nichž láska je ta nejsilnější? Předčasně ukončit období, kdy s každým odmítnutím umíráme a k životu nás budí další krásný dosud neznámý úsměv? Jaké je žít s vroubkem nenaplněných tužeb ukazuje inscenace You brněnského Divadla na Orlí.

Puškin, Lermontov, Gogol, Čechov. Velká jména ruského dramatu, jež zná snad každý a která lákají do divadel již desítky let davy diváků. Současné ruské drama se ovšem takové oblibě netěší. Příjemnou změnou je tudíž uvedení hry You od ruské dramatičky Olji Muchiny v brněnském Divadle na Orlí. Hru momentálně asi neuváděnější ruské současné autorky přinášejí studenti čtvrtého ročníku Ateliéru muzikálového herectví Janáčkovy akademie múzických umění v režii Barbory Chovancové.

Moskva
Nejsou jasná jména, doba ani smysl dialogů. Ve hře vládne všeobecný chaos a nahodilost. Jedno ale divák ví určitě: Místo, kde se byt – ústřední dějiště celé hry, vypadající jako socialistický domeček pro panenky – nachází, je Moskva. Pro jednoho je toto město symbolem největší lásky a naděje, pro jiného zase největší zrady a zklamání. Moskva je jako život, který nám nic nedá zadarmo.

Prvotní nadšení se s věkem a stále únavnější cestou mění v postupnou rezignaci. A nebylo by to Rusko, kdyby se prázdnota, kterou nenalezení životního cíle přináší, nenaplnila vodkou. Ta představuje v místě, kdy už ani nepoznáte, že čas běží vpřed, nutné anestetikum. Ve městě, kde už nepotkáte žádnou známou tvář, je jedinou starou dobrou známou právě láhev.

Čechov současnosti
Hra You je parafrází na Čechovovy Tři sestry. Ovšem zatímco ty se do Moskvy snažily dostat, postavy You v ruské megapoli již jsou a každá se s nastalou situací snaží vyrovnat po svém. Ono to nakonec vypadá, že Moskva není taková výhra, jakou se zdála být třeba kdysi v očích sourozenců Prozorových.

Jako u Čechovových Sester, tématem hry jsou i zde především pocity a emoce. Není proto ani nikterak žádoucí v ní hledat děj. O to větší musí být souhra jednotlivých komponentů představení.

Ani jedna z postav, jak ve svém vlastním boji, tak v samotné hře, nedostává prostor výrazně vyniknout. Studenti se malých rolí zhostili ovšem se ctí. Do paměti se vryje především Stanislava Hajduková v roli urputně veselé a naivní Pirogové a Simona Federková jako jedna z potrhlých babek, které se náhodně v jednotlivých dějstvích objevují.

Hra jako kdyby byla přímo určená souboru dvacátníků. Přesně to jsou léta často bolestivé konfrontace s realitou a postupného umírání dětských snů a představ. Nutno dodat, že kus je možná až moc velké sousto pro začínající divadelníky. Těm se zde naskýtá široký prostor pro vlastní interpretaci. Celkově ale lze brát představení za zdařilé.

Ruský syndrom
Olje Muchině se přezdívá Čechov v sukni. Dalo by se namítnout, že je to hlavně proto, že Anton Pavlovič Čechov je zkrátka něco jako synonymum pro ruské lyrické divadlo. Zkrátka každý ruský autor, který napíše hru plnou především pochmurných emocí, postrádající téměř děj, je takový jakoby Čechov. Muchina ale obdržela toto přízvisko velkého ruského dramatika oprávněně. I kdyby nebyla původem z Moskvy, ale z Lhoty u Lysic, bylo by v jejich hrách cosi čechovovského. I když právě smrt nadějí a smíření se s osudem jsou pro ruské drama, a snad i pro ruský život, osudově typické. ∞


Olja Muchina: YOU
Divadlo na Orlí (Orlí 19, Brno)
premiéra 8. 4. • nejbližší reprízy pá 18. 5., st 23. 5. 19:00