Každý z nás asi už zažil rozchod, po kterém si řekl, že se vztahy definitivně končí a bude raději žít sám. Stejně tak to má i hlavní postava Jindřicha Langera z představení Sex zadarmo nedostaneš od olomouckého Divadla Tramtarie. Jenže dá se být úplně single? A jak vyřešit prosté pudové potřeby? To jsou otázky, o které zde běží.

Režisér Jiří Antonín Trnka a dramaturg Vladislav Kracík se při tvorbě této inscenace inspirovali komiksem kanadského spisovatele Chestera Browna. Už sám podtitul Můj život s prostitutkami naznačuje, o co půjde. Hlavní hrdina Jindra (Miroslav Černý) se po rozchodu se svou dlouholetou partnerkou rozhodne dát přednost placenému sexu před vztahy. Vše se ovšem odehrává retrospektivně, kdy svůj příběh komentuje, ale také často promlouvá k divákům. Dle programu se má jednat o nekompromisní, provokativní, trochu nahořklou komedii, u níž by se začervenal i Quentin Tarantino, jak je tomu ale v realitě?

Klišé a stereotypy jako sázka na jistotu
Samotný problém nestojí na narativní linii inscenace, ale v jejím obsahu a formě. Tvůrci totiž vsadili na osvědčená klišé a stereotypy, jež se během představení opakují nesčetněkrát. Například sestřičky svádí doktory, Romky nejlépe ovládají sex a manželství znamená konec intimního života. I kdyby mělo jít o nadsázku, tyto motivy se stále publiku předhazují a kvůli tomu přestávají působit vtipně. Navíc se skoro vše odehrává z mužské perspektivy, a tak nedochází k prostoru pro „obhajobu“ druhého pohlaví, což nezachraňuje ani zpověď prostitutky Lady (Petra Konev Čiháková), jedné z hlavních ženských postav. Vše je zde zkrátka černobílé. Opravdu je tedy tato komedie taková, jak je divadlem prezentovaná? Představení nepůsobí ani kompaktně, jelikož se dělí do dvou částí, které se výrazně žánrově liší a s nimi i psychologizace postav. Zatímco v první polovině jde o komedii s narážkami na sex a různé jeho praktiky, v níž hlavní hrdina působí zcela free, druhá půlka se obrací na cosi mezi krimi, road movie a melodramatem. Zde se Jindřich snaží osvobodit prostitutku Ladu z područí obchodníků s bílým masem v Německu, protože se do ní zamiloval, což se děje velice zdlouhavě.

Zároveň také nevyrovnaně působí herecké výkony, zatímco Miroslav Černý (Jindřich) jako vypravěč „velkého příběhu“ má dosti umělý projev, byť nelze popřít jeho snahu hojně komunikovat diváky, jeho rádoby vtipné komentáře vyznívají trapně, což možná zapříčiňuje i samotný text. Oproti němu Petra Konev Čiháková (Lada, Jana, Niki a další) ve svých rolích působí přirozeně, a dokonce je schopna vytvořit komické situace, jelikož využívá i neverbální mluvy, jako jsou mimika a gesta, kterou Černý postrádá.

Nahota na divadle dnes nepohorší
Jako jednu z mála věcí na této inscenaci lze pochválit její vizuální provedení podle Adély Szturc, jež je variabilní a jednoduché. Na jevišti se nachází vysoký stůl a několik velkých červených a černých kostek po obou stranách, jež jednou představují postel, pak například bar nebo sedačku. Pochopitelně jak se samo nabízí podle tématu, zatímco muži zůstávají po většinu času neformálně oblečeni, herečky jsou oděny do různých typů negližé a spodního prádla, což ovšem někdy působí až zbytečně podbízivě vůči divákům.

Nejvíc na škodu je, že byť po obsahové stránce se jeví inscenace prázdná, přece jen se v ní poselství pro diváka nachází, a to zamyšlení nad plusy a mínusy dnešního trendu single života. Vše však ničí jednoduchý humor, který je pro zde hraná představení typický a možná proto se ho užívá i při Sex zadarmo nedostaneš, jelikož se jím nasytí stálí návštěvníci této scény. Pak se však nabízí otázka: Je Divadlo Tramtarie stále alternativní, jak má i ve svém oficiálním názvu?


Sex zadarmo nedostaneš aneb Můj život s prostitutkami
Divadlo Tramtarie (Hynaisova 11, Olomouc)
Nejbližší reprízy pá 16. 8. a so 17. 8. 19:00