Čechov k nepoznání Když Němec dělá do Rusa
Potřetí během pěti let se na pražské jeviště vrátil renomovaný tvůrce netradičního divadla Oleg Feuerzangebowle. Se svým uměleckým souborem, lakonicky pojmenovaným jako „OLEG-F“, u nás v roce 2007 uvedl křehké taneční představení Škola / Školní a o tři roky později pak mysteriózní podívanou založenou na projekcích a pantomimě Ona je lehčí než peříčko, a já?
Višňový spad, jak už název napovídá, je variací na klasické Čechovovo drama. Z původní předlohy ale Feuerzangebowle abstrahuje jen základní myšlenku zániku starého a nástupu nového. Půjčuje si postavy a situace, ale zachází s nimi velmi svévolně. Milovník konzervativnějších inscenačních postupů by si asi rval vlasy.
Feuerzangebowle, režisér, autor inscenace a herec v jednom, se pravděpodobně nechal inspirovat také letošními úvahami o konci světa. V jeho pojetí se apokalypsa sice blíží, ale překvapivě nenastává. Když k ní nedochází „přírodní cestou“, musí vzít lidé své zničení do vlastních rukou!
Zničený sad – nebo sad Nového světa?
Inscenace je založena na slovu a pohybu, jednotlivé události musíme skládat dohromady jako jakési puzzle. Spad si žádá plnou pozornost a i při „poctivém“ sledování nejspíš řada informací unikne. Neucelená forma umožňuje nacházet v představení množství různých významů. Jak se vypořádat s přirozeným cyklem výměny starého za nové? Jak s tím, že něco končí? A něco začíná? A do toho ještě ten Čechov…
Místy jsou k vidění konkrétní, efektní scénografické triky. Například výbuch, po kterém se z nebe snáší radioaktivní spad – leitmotiv představení. Podobnými prvky se ale šetří, a když už se objeví, mají svůj význam. Více se pracuje s nedořečeností. Nemusíme odhalit všechny roviny, pochopit každou narážku. Spíš si myslím, že ve Višňovém spadu čekají na každého diváka jiné jedinečné momenty. Zapomeňte tedy na tradičního Čechova a zkuste najít své vlastní osobní prozření.
Višňový spad
Studio ALT@ – Hala 30
U Výstaviště 21, Praha 7
17. 3. premiéra
repríza 16. 4. 18:30
150 / 90 Kč