Říjen v Divadle LETÍ proběhne z velké části v duchu komediálního pohledu na současnou ženu. 8. října LETÍ uvede ve VILE na Štvanici hvězdně obsazené Rozhovory s astronauty a následovat bude 9. října ve Studiu Švandova divadla derniéra úspěšné inscenace Králíček, obojí v režii Natálie Deákové.

Hořká komedie Rozhovory s astronauty o chudých holkách ze Šlohenska, které jezdí do Všeněcka vydělat na cestu do Fanglie, podává ironickou zprávu o stavu západních rodin a výchově dětí na počátku nového tisíciletí. Hra je bouřlivou symfonií mnoha hlasů: výlevy vynervovaných chův přerušují monology zoufalých matek a do těch se mísí řev batolat. Jen hlas otců není tak úplně slyšet. Možná se vznášejí v kosmu, nebo přijdou až o půl desáté, možná že dnes dokonce ještě později anebo třeba už nikdy…? V hlavních rolích se představí Jana Stryková, Hana Vagnerová, Zuzana Onufráková a Zuzana Ščerbová.

Králíček zato teprve bojuje s dospíváním. Sedí v restauraci, má nádherné šaty a lodičky na vysokém podpatku, protože žena má být upravená. Chtěla by být panenkou, co po zmáčknutí zapíská. Chtěla by být malinkatým králíčkem, kterého si muž najde a přitulí k sobě. Chtěla by být mladou dámou, která je krásná a přitažlivá. Proč má ale zároveň chuť vzít samopal a celou restauraci rozstřílet? Hra finské autorky Saary Turunen dokazuje, že dospívání mladé ženy je divoká jízda plná fantazie. º


autor: Adam Krátký