Divadlo Komedie se stále výrazněji profiluje jako scéna obracející pohled na východ Evropy. K dramatům navíc letos přidává doplňkový program pro ty nejodvážnější.

Stěhování ze strašnické periferie do centra, do prostor Divadla Komedie, neměl soubor Company.cz vůbec jednoduché. „Museli jsme rozehnat fámy o tom, že je Komedie zavřená. Dodnes chodí lidi na pokladnu a diví se, že se tu hraje,“ říká současný umělecký šéf Jan Novotný. Nad odchodem souboru Dušana Pařízka totiž mnozí lkali natolik, že divadlo málem pohřbili zaživa. Za ty dva roky ale Company.cz podle něj dokázalo, že si hrát v Divadle Komedie zaslouží: průměrnou návštěvnost mají jejich představení přes 74%. Takový mandát od diváků ponoukl vedení divadla k myšlenkám na vytříbenější, ale zároveň samozřejmě i rizikovější směřování.

Od nové sezóny tak Komedii vetkli do názvu podtitul: Centrum východní dramatiky. „Jsme jediným divadlem v republice, které se systematicky věnuje vyhledávání děl autorů východních proveniencí,“ chlubí se nový ředitel divadla Vojtěch Štěpánek. Připomíná tím, že k východu se obracel zrak dramaturgického týmu celé uplynulé dva roky a teď se rozhodli tuto tendenci oficiálně pojmenovat. V nové sezóně nás díky tomu čeká ze čtyř premiér jen jedna česká: Penis pravdy, dramatizace románu Magnesií Literou ověnčeného Pavla Göbla. Kromě ní se můžeme těšit na „drzou, šílenou, zlou i lyrickou komedii“ Polky Doroty Masłowské Mezi náma dobrý, sugestivní drama makedonského autora Gorana Stefanovského Divoké maso a Korunovaci Marka Modzelewského. Tu bude mimochodem režírovat Robert Talarczyk, ředitel Teatru Śląskiego v Katovicích, s nímž Komedie v rámci svého východního směřování aktuálně navazuje čilou družbu.

Prostor pro extrémy
Aby novinek nebylo málo, rozšiřuje Komedie svůj dramaturgický plán o doprovodný program, nazvaný KOMEDIE+. Již v minulosti jsme mohli vidět ve foyer divadla všelijaké výstavy, teď se ale tyto spolu s koncerty, workshopy nebo cyklem autorských čtení sjednotí v dramaturgickém směřování s činohrou. Divadlo tedy bude hostit například čtení děl se zaměřením na východní dramatiku a textů začínajících českých autorů, především těch, kteří reflektují aktuální společenskou situaci ve východní části Evropy. „Můžeme díky tomu jít do větších extrémů, více si troufat, uvádět věci, které by při dotažené dramatizaci mohly být velkým riskem,“ komentuje nový program herec a režisér Ondřej Mataj.

Komedie s Činoherákem
Smutné dění kolem ústeckého Činoherního studia jistě nemusím rozvlekle opakovat. Dobrou zprávou je, že se soubor nevzdal, pod novou hlavičkou Ústečák hostuje, kde se dá, a hledá náhradní místo, kde by se uchytil. Díky všelidové sbírce a výnosům ze vstupného se jim podařilo sehnat až neuvěřitelnou částku dvou milionů, za které pro sebe chtějí pořídit a zařídit roky nepoužívané ústecké kino Hraničář. Zároveň doufají, že podzimní volby s poměry v Ústí zatřesou a město jim pak vyjde trochu vstříc. Do té doby ale nechtějí sedět s rukama v klíně – díky grantu od města Prahy, a především díky kolegialitě mohou do konce roku hostovat mimo jiné také v Komedii. Ta se navíc vzdává veškerého výtěžku ze vstupného, takže: Pražané, chcete-li podpořit legendární ústecký Činoherák, není jednodušší cesty než vydat se na jejich představení do divadla v Pasáži Vlasty Buriana. ∞


Dorota Masłowska: Mezi náma dobrý (nejbližší premiéra)
Divadlo Komedie (Lazarská 7, Praha 1)
čt 6. 11. 19:30