Staňte se na chvíli hlavními hrdiny událostí revolučního roku 1989, vstupte do rolí aktérů demonstrace na Václavském náměstí a podnikněte cestu do minulosti.

V rámci mezinárodního festivalu dokumentárního divadla AKCENT a letošní Noci divadel vám tento trip umožní Konkurz na revoluci. Autorky této multimediální rekonstrukce, argentinské divadelní režisérky Loly Arias jsme se zeptali na následující.

Jak vlastně vznikla myšlenka nastudovat si a pokusit se znovu oživit události malé středoevropské země, jako je Česko?
V zásadě ráda zkoumám vztah mezi minulostí a přítomností. V případě Česka mě velice zaujal fakt, že s revolucí bylo úzce spjato divadlo. Byli to lidé z divadel, kteří se jako první přidali ke studentům a začali nahlas vyjadřovat svůj nesouhlas. Přišlo mi velice zajímavé, že Havel byl dramatik, člověk úzce spjatý s divadlem.

Lola Arias (* 1976)
Devětatřicetiletá Lola Arias se českému publiku představila již dvakrát. Nejprve roku 2013 uvedla v pražské Arše v rámci festivalu Akcent hru Rok, kdy jsem se narodil, o rok později tamtéž dokumentární představení Můj život poté. V obou případech se jednalo o rekonstrukci nedávné minulosti – Pinochetovy diktatury v Chile, respektive totalitního období vojenské junty v Argentině. A v obou případech Lole pomohli její vrstevníci – děti protagonistů tehdejších režimů, které se narodily až po pádu diktatur. To ony zrekonstruovaly pomocí fotografií, dopisů, magnetofonových nahrávek a dalších artefaktů životy svých rodičů, a to jak revolucionářů a odpůrců režimu, tak i lidí, kteří diktaturu aktivně podporovali. Letošní rok zaměřila Lola Arias svou pozornost na nedávnou českou historii – listopad 1989. V českém případě však hlavními hrdiny budou samotní diváci.Proč jste si v českém případě vybrala zrovna datum 21. listopadu?
Revoluce začala 17. listopadu a všechny následující dny jsou ve skutečnosti zajímavé. My jsme si zvolili den, kdy se události daly opravdu do pohybu. Je to také první den, kdy se na veřejnosti poprvé objeví nová postava revoluce – Václav Havel. V ten den se začíná rodit otázka, kdo bude novým představitelem této změny.

Jaké reakce od českého publika očekáváte?
Netuším, to uvidíme 21. listopadu. Očekáváme rozdílné reakce, to je de facto i cílem celého projektu – představit rozdílné pohledy na minulost. Hlavními hrdiny Konkurzu na revoluci budou samotní diváci, to oni budou rekonstruovat svoji nedávnou minulost. Mohou přicházet a zase odcházet, jak se jim zlíbí, nebude zde pevný začátek ani konec. Poprvé tuto performance spustíme v den premiéry, nic nebudeme mít předzkoušené, takže ani já netuším, co se na pódiu bude dít. Nikoho nebudeme vybírat, všechno budou mít ve svých rukou diváci, oni budou tvořit příběh, vztah mezi minulostí a současností. My je budeme jen trochu usměrňovat.

Budete mít pro aktivní diváky připravené nějaké převleky?
Ano, budeme mít připravené kostýmy, paruky, texty, fotografie, všechno. ∞


Lola Arias: Konkurz na revoluci (Audition for the Revolution) – Festival Akcent a Noc divadel 2015
Divadlo Archa (Na Poříčí 26, Praha 1)
so 21. 11. 17:00—22:00 • vstup zdarmaautor: Ondřej Nekola