Nekázanka 18. Tu adresu si zapamatujte, alespoň pro září. Odehrává se tu jeden ze site-specific projektů Pražského Quadrienalle.

Projekty šité na míru místu uvádění mají v dramaturgii PQ své nezastupitelné místo. Příšerné děti, tedy opera Phillipa Glasse Les Enfants Terribles v režii Alice Nellis v bývalé vývařovně bohnické Psychiatrické léčebny byla jedním z vynikajících kousků loňského roku.

Příliš tichý nos v Nekázance ale ukazuje jinou tvář. Už jen tím, že se jedná o činohru. Scenárista Egon Tobiáš a režisér Jan Nebeský otevřeli vrata barokního domu, ve kterém donedávna sídlil Český svaz žen. Z otevřeného průchodu vane zatuchlý duch dlouho neotevřených šanonů, plast se střídá s mramorem ve zcela nelogických kombinacích a kouzlo dlouho neobývaného vše pokrývá poloprůhledným igelotovým závojem. Snad i proto slova herců Lucie Trmíkové, Petry Lustigové, Davida Prachaře a Tomáše Matonohy slouží pouze ke katalogizaci. Pořádek ale abecední není, logika zde vyrůstá z rozprášené mouky a rozbodaného chleba, divokých mořských valachů, klobouků, zahrady a andulek. Nelogické? Ztracenost, zmatenost a nesrozumitelnost ale nakonec vyvolávají pocit sounáležitosti. Jednotlivé improvizace, kabaretní čísla a témata absurdních výstupů dotýkající se jasně srozumitelných kulturních témat se stávají záchrannými kruhy, o kterých pak lze v průchodu debatovat nad vínem.

Příliš tichý nos
reprízy (pouze během září): 7., 12., 13., 19. a 30. 9., vždy v 19:00 a 21:00.
200 Kč / 150 Kč (vstupenky v pokladně Divadla v Celetné a na místě před představením)
www.pq.cz/cs/nekazanka.html