Umělecký ředitel činohry Národního divadla Daniel Špinar ochotně odpověděl na čtyři otázky o sérii večerů, uváděných od minulé sezóny pod názvem Nová krev.

Nová scéna zve v nové sezóně diváky na pokračování projektu Nová krev. V říjnu uvedete další část s názvem Sestava. Jaký potenciál právě v ní spatřujete vy osobně?
Týž jako v jakékoli jiné akci, kterou jsme pořádali pod názvem Nová krev – příležitost vidět Činohru ND a její skvělé herce jinak. Pro nás je to zase možnost setkat se s diváky a taky vyzkoušet si věci, pro které není v běžném provozu tak velké instituce příležitost.

Krev v žilách Národního divadla byla okysličována už v minulé sezóně. Dají se zrekapitulovat nejsilnější zážitky z těchto zážitkových večerů?
Když vám do půl hodiny po skončení Záboru, který se konal ve Stavovském jako první ze série večerů, přijde patnáct mailů od úplně neznámých lidí, že to byl zážitek, věděl jsem, že jsme se trefili!

Nová scéna, Nová krev… Je v tak starém oboru (jakým divadlo je) ještě možné nacházet něco zcela nového?
Člověk sám je docela starý „obor“ – a pořád v něm nacházíme něco nového!

Jak bude Nová krev pokračovat v nejbližších měsících?
Budeme komornější, ale pravidelnější. Letos budeme střídat Sestavy a Volné styly. Sestava bude kabaretní večer s divadelní tématikou, řada skečů (například na téma příprava hereckých svačin nebo netradiční divadelní profese) a hudebních čísel. Poprvé 12. 10., potom v prosinci, únoru, dubnu a červnu – a pokaždé trochu jinak. Volným stylem nahlédneme do oblíbené četby našich herců – poprvé 11. 11., a pak v lednu, březnu a květnu. Vždy v horním foyer Nové scény. Přijďte se taky prokrvit! º


Nová krev
foyer Nové scény (Národní 4, Praha 1)
st 12. 10. a út 20. 12. 20:00 (Sestava), pá 11. 11. 20:00 (Volný styl)