Co by se dalo očekávat od bulvární komedie? Jednoduchá zápletka bez hlubšího významu? Zábava? Smíchem ovládnuté celé publikum? A co když to může být jinak, co když i tento žánr dokáže víc než pobavit diváky? Znáte Sébastiena Thiéryho a jeho hru Dva úplně nazí muži? Že ne? V novém ostravském divadle Mír stejnojmenná inscenace boří mýty o tomto typu komedie. Nejen groteskní nádech, ale také stín absurdna zde koná své.

Dva úplně nazí muži jsou zatím poslední hrou dramatika, ale také herce, Sébastiena Thiéryho. Nová divadelní scéna Mír v Ostravě se rozhodla tímto dílem 25. března otevřít svou první sezónu. Originalita divadla spočívá v uspořádání tvůrčího týmu, který se skládá z členů z různých ostravských scén, a tak se zde setkávají rozmanité typy herců a divadelních tvůrců. V případě Dvou úplně nahých mužů jde o režiséra Václava Klemense, dramaturga Tomáše Vůjtka a herce Vladimíra Poláka (Krečmer), Štěpána Kozuba (Průša), Pavlínu Kafkovou (Krečmerová) a Pavlu Gajdošíkovou (mladá žena).

Nečekaná situace jako vstup do děje
Divadlo na webových stránkách prezentuje představení jako bláznivou komedii a ve skutečnosti tomu není jinak. Jak bylo napsáno dříve, od bulvární komedie člověk očekává většinou laciný humor bez pointy, ovšem to Dva úplně nazí muži vyvrací. Představte si manželský pár Krečmerových: žena je doktorka a muž advokát, mají dvě děti a všichni žijí v přepychově zařízeném obydlí. Jenže co se stane, když tuto partnerskou utopii naruší naprosto nečekaná situace? Krečmer se svým kolegou Průšou jsou přistiženi Krečmerovou ženou nazí, na prekérnosti tohoto faux pas přidává nalezený použitý prezervativ. Navíc ani jeden z mužů neví, jak se to vše událo.

Kde jinde se může odehrávat drama o vztahu manžela a manželky než v obývacím pokoji? Ano, vše se děje zde na tomto domácky obyčejném místě. Prostorné jeviště je stylizováno moderně a jednoduše. Je tu pouze pohovka, lampa, stůl, výzdoba na zdi a v pozadí balkón s výhledem, to vše vytvořené Davidem Bazikou. Roli zde hraje také práce se světlem: byť publikum vidí stále stejný prostor, hra reflektorů ho prolínavě mění a soustředí se na detail.

Zběsilé hledání pravdy
Po nepříjemné situaci pro aktéry přichází na řadu hledání pravdy. Avšak zde končí hranice běžného vtipu a dostáváme se do citlivých míst mužské, ale i ženské intimity, kterou tak či onak obepíná absurdnost vycházející z podstaty mezilidských vztahů. Vše odlehčují obdivuhodné pohybové kreace herců Poláka a Kozuby, kteří nemalou část představení odehrávají úplně nazí, snaží se svá těla zakrývat různými rekvizitami a diváci tak mohou přihlížet komickým situacím, při kterých se nelze nezasmát.

Nejdůležitějším prvkem inscenace jsou dialogy postav ve stylu absurdních dramat. Pozornost si zaslouží hlavně Krečmerův jazyk, který by se dal nazvat „advokátštinou“, jelikož je plný slovních obratů a hříček bez směřování k vysvětlení, ale i přesto zní logicky a pravdivě. Navíc v podání Vladimíra Poláka je tento typ řeči nad míru přesvědčivý a zároveň zábavný. Nelze opomenout ani roli Pavly Gajdošíkové, ta sice na jevišti stráví krátký čas a téměř beze slov, ale o to více svou roli prostitutky, která má pomoci objasnit Krečmerovu pohlavní orientaci, umí podat skrze gesta na výbornou. Ovšem pokud divák stojí o vysvětlení kauzy dvou nahých mužů, musí si ho najít sám, což je záměrem Thiéryho, který si rád pohrává s lidskou zvědavostí skrze hry plné komiky a vtipu. ∞


Dva úplně nazí muži
Divadlo Mír (Halasova 19, Ostrava-Vítkovice)
premiéra 25. 3. • nejbližší repríza pá 23. 6. 19:00