Prvního června se v industriálním prostoru Jatka78 odehrálo slavnostní zahájení již 28. ročníku festivalu Tanec Praha.

V pracovním shonu nestihnu prostudovat program, takže se dostávám do zajímavého experimentu: jak působí představení bez předem daného kontextu. Pár minut po začátku ale dostávám pocit, že mi to něco velice silně připomíná. Syrová fyzičnost, nespoutaná energie, hlasitá hudba zarývající se pod kůži, efektní práce se světlem. Už vím. Loňské Collective Loss of Memory, ze kterého jsem odcházela jako uchozená. Představení, které působivě vykresluje hranice lidské brutality, se vám zahryzne do těla a přinutí vás se zamyslet. Na to člověk jen tak nezapomene.

Letos autorská dvojice Lindy Kapetaney a Jozefa Fručka přichází s ožehavým tématem migrace v díle „Europium“ v podání souboru Rootlessroot. Pokud si ale předem nezjistíte, o čem to vlastně má být, tak až do finální scény sestavení bizarní archy vás to ani nenapadne. Zbytek je pojat vcelku abstraktně, působí spíše podprahově svou místy až děsivou agresivitou na principu „Mechanického pomeranče“: nejdřív člověka strhne do slastné destruktivity, vytáhne z něj zvířecí pudy, chuť trhat, ničit, podřizovat, dorazit. Až se sám vyleká vlastní rozlícené tváře a s brekem uteče ke svému hodnému humanistickému já, aby ho ukonejšilo.

Představení tohoto choreografického dua jsou pokaždé jiná, ale zároveň mají svůj osobitý rukopis. Nebojí se palčivých sociálních témat, ale přitom nikdy nesklouzávají k povrchnímu moralizování ani nabubřelému patosu. Sahají po kořenech problému hluboko v lidské duši, uvádějí diváka do hudebně tělesného transu, nutí ho si pokládat a zodpovídat ty nepříjemné otázky samostatně.

Zároveň vždy obsahují jistý humorný odstup, práci s mluveným slovem, hrají si s divákovou perspektivou a čas od času překračují umělou hranici mezi publikem a interpretem – pomyslně vystrkují hlavu zpoza opony a smějí se buď sobě, nebo divákům pasivně čekajícím na zábavu.

Nechcete-li se jen bavit a nebojíte-li se vydat do vlastního podvědomí, neváhejte vsadit na některé z aktuálních nebo chystaných představení této dvojice. ∞


Europium
koncept a režie Rootlessroot – Linda Kapetanea (GR) & Jozef Fruček (SK)
premiéra 30. 5.