Letošní mezinárodní festival dokumentárního divadla AKCENT představí na jevišti Divadla Archa tvůrce domácí i světové scény, jejichž díla pramení z hlubokých osobních pohnutek a dotýkají se významných událostí současného světa.

„Chceme milovníkům divadla ukázat, že dokumentární divadlo není nuda. Na druhou stranu si myslíme, že když je v dnešní době divadlo jen „hezké“, tak to prostě nestačí,“ říká ředitelka festivalu Jana Svobodová.

Festival zahájila inscenace Mně 60 slavné čínské choreografky, letošní laureátky ceny J. W. Goetha, Wen Hui. Archa ji uvedla krátce po premiéře na Podzimní festivalu v Paříži v legendárním divadle Théâtre de la Ville.

V listopadu bude AKCENT pokračovat inscenací Ti, kdo mluví sami za sebe, která je založena na autentických výpovědích dvanácti mladých žen. Režisérka Jana Svobodová je zasadila do otevřeného prostoru Archy tak, že si diváci mohou připadat jako v galerii. Protože všechny protagonistky patří k jazykově vybavené generaci, bude inscenace uvedena také v anglické verzi pro zahraniční publikum.

Inscenace Jiřího Honzírka Hrubý domácí produkt se věnuje originálním způsobem tématu exekucí. Jde o nejnovější příspěvek k dokumentárnímu divadlu vzniklý v plzeňské Moving Station
Úspěšná inscenace režiséra Jana Mocka Virtual Ritual přivede diváky do paralelního světa online videoher. Tři oborní průvodci gamerka, youtuber a urbanista provází diváky digitálním městem. Seznamují je s jeho zákonitostmi a rituály, které vytvářejí zdánlivě beztížný svět.
Závěr AKCENTU bude patřit inscenaci korejského divadelního tvůrce a hudebního skladatele Jaha Koo The History of Korean Western Theatre, která se zabývá tím, jak vlivem západní kultury je v Koreji umenšováno povědomí o původním korejském divadle.

AKCENT byl nominován na cenu Divadelních novin jako festival roku 2020.

PROGRAM
28. a 29. 10. Wen Hui: Mně 60 (v čínštině a českými titulky)
21. 11. Jana Svobodová a kol.: Ti, kdo mluví sami za sebe
22. 11. Jana Svobodová a kol.: Those, Who Speak for Themselves (v angličtině)
23. 11. Jiří Honzírek: Hrubý domácí produkt (v češtině)
24. 11. Jan Mocek: Virtual Ritual (v češtině s anglickými titulky)
26. a 27. 11. Jaha Koo: The History of Korean Western Theatre (v korejštině s českými a anglickými titulky)

Mezinárodní festival dokumentárního divadla AKCENT
Divadlo Archa (Na Poříčí 1047/26, Praha 1)
28. 10.-27. 11. 2021