Kdo někdy aspoň na chvilku nezatoužil po tom natočit si svůj film, nebo ve filmu alespoň hrát?

Americké duo Boy Harsher se v minulé dekádě vyšvihlo díky osobitému pohledu na postpunkový revival, mimo jiné díky tomu, jak se odpoutali od kytarového zvuku, který zásadně obohatili osmdesátkovými synťáky. A protože byli vždy kapelou, které jsou škatulky malé, pustili se v nejnovějším projektu na interdisciplinární pole. The Runner je svým způsobem řadové album, které je ale zároveň soundtrackem k sebereflexivnímu středometrážnímu hororu stejného jména. To vše pod uměleckou supervizí dvojice Augustus Muller a Jae Matthewsové.

The Runner od začátku obejme publikum mysteriózní náladou, jaká má nejen díky doprovodné hudbě blízko k finálním scénám fenomenálně imaginativní třetí série Twin Peaks. Film se pohybuje někde mezi nepříjemně krvavým cronenbergovským body hororem a psychologickým dramatem o mezní životní situaci. Není to náhoda – na projektu začala kapela pracovat poté, co byla zpěvačce Jae Matthewsové diagnostikována roztroušená skleróza. Hororový základ filmu Boy Harsher ozvláštňují momenty, kdy sami komentují, co se ve filmu děje. „Jo, s tím se dokážu ztotožnit,“ říká Jae o postavě, která nedokáže kontrolovat, jakým způsobem popustit své vnitřní puzení a energii.

Boy Harsher se na filmu podíleli na všech úrovních od scénáře, po režii a střih, o hudbě nemluvě. The Runner ještě víc potvrzuje jejich zakotvení v osmdesátkové estetice a totéž platí o hudbě. V jádru znepokojivá, ale zakotvením v dřívější dekádě přece jen něčím příjemná nálada může připomenout tvorbu Stevea Moora, dalšího výrazného amerického muzikanta, který se zamiloval do neonů (a soundtracků). Stejně jako Moore (jinak člen kapel Zombi anebo Lovelock), umí též Boy Harsher sugestivně probouzet bubáky podvědomí a pohrávat si s odkazy na inspirace z osmé dekády minulého století. Ducha Johna Carpentera The Runner nezapře. Znepokojivé výjevy zde doplňuje intertextuální pomrkávání, od dusivé sklíčenosti osvobozuje svěží hudba. Sen natočit vlastní film si Boy Harsher splnili, čeho se od nich dočkáme nyní?

text: Viktor Poláček

Boy Harsher + Hide
Divadlo Archa (Na Poříčí 26, Praha 1)
st 1. 6. 20:00