Mezinárodní festival současného tance a pohybového divadla TANEC PRAHA usiluje i přes nejistou situaci o mezinárodní rozměr letošního ročníku. Přípravy 33. ročníku jsou v plném proudu. Na co se lze těšit a jak můžou zapříčinit zdárný vývoj i diváci festivalu?

Navzdory nepředvídatelné situaci se nadále připravují červnová a zářijová představení zahraničních hvězd Dimitrise Papaioannu a Williama Forsytha. Je to i z toho důvodu, že další rok už bude sotva šance tyto inscenace dovézt.


Vedení festivalu je přesvědčeno, že živé umění nepatří na vedlejší kolej a je schopno nastavit bezpečné podmínky pro organizaci letních i podzimních kulturních akcí a v posledních týdnech se proto intenzivně věnuje nejen přípravě prestižní mezinárodní akce v Praze a ve více než 20 obcích ČR, ale také jednání s politiky a epidemiology s cílem nastavit jasné podmínky pro otevírání kultury. Toto úsilí můžete podpořit i vy nákupem vstupenek na představení festivalu Tanec Praha, které se postupně pro limitovaný počet diváků pouští do prodeje.

„Loni touto dobou jsme vymýšleli open air varianty a cílili na domácí scénu pod novým mottem: Tančíme dál! Vyplatilo se to, nezůstali jsme jen online, diváci po celé ČR ocenili živé produkce. Letos se nechceme vzdát mezinárodního rozměru, jakkoli to bude složité. Veřejnost se těší i na světové hvězdy a my je bookovali. Během jednoho až dvou týdnů by měla být jasná konkrétní pravidla pro otevírání kultury, oslovili jsme ministra kultury, aby Tanec Praha byl pilotním projektem, který prověří, že za striktního dodržování hygienických pravidel se můžeme vrátit k mimořádným uměleckým zážitkům naživo“, říká Yvona Kreuzmannová, zakladatelka a ředitelka Tance Praha.

Festival bude stejně jako loni rozdělen do dvou fází. První proběhne tradičně v červnu a druhá v září tohoto roku. Hlavní program červnové části zahájí představení italské choreografky Silvie Gribaudi Graces, které přináší špičkové výkony, ale nechybí mu ani tolik potřebný humor. Letní etapa se bude konat v Praze a dalších více než 20 obcích ČR a potrvá do konce června. S ohledem na vládní opatření je program stále aktualizován, předprodej bude postupně spustěn na www.tanecpraha.cz a www.goout.cz

text: Julie Modrá