Adaptace románu Měsíční kámen islandského spisovatele Sjóna, který proslul i jako autor několika textů zpěvačky Björk, je první premiérou 10. sezóny Studia Hrdinů. Po úspěšném představení Skugga Baldur, které se na této scéně stále uvádí, je to již druhé setkání s tímto autorem.


Islandské reálie jsou v mnoha ohledech univerzální i bolestně aktuální. Na izolovaném Islandu se zdánlivě nic moc neděje až do doby, než z Evropy přijede loď, která na ostrov zavleče španělskou chřipku. Důležitým rozměrem inscenace je téma homosexuality. Pozornost je tu sice soustředěna na vnitřní prožívání světa očima osamělého chlapce, jehož osud určuje sexuální orientace i chybějící rodinné zázemí, hlavním a vše prostupujícím motivem je však svoboda a nezávislost jedince, který svou „jinakost” přijímá jako přirozenost a možnost žít jako autonomní lidská bytost, bez ohledu na hodnocení a soudy okolí.

Inscenace režisérky Kamily Polívkové v minimalistické, ale velkorysé scénografii Antonína Šilara, využívá výjimečného nadání dvou hereckých interpretů Jana Ciny a Terezy Hofové. Zásadní roli mají filmové záběry, které vznikaly v režii Nanny Marie Snorradottir. Islandskou stopu na výsledné podobě zanechává též skladatelka hudby Thoranna Björnsdottir ve spolupráci s progresivním hudebníkem a producentem Aid Kidem.

Česko-islandský tvůrčí tým usiluje o vytvoření platformy pro otevřenou diskuzi o životních podmínkách a právech queer komunity nejen na Islandu, ale především v České republice. Proto Studio Hrdinů plánuje sérii debat k této tématice.

text: Jan Horák

Sjón: Měsíční kámen
Studio Hrdinů (Dukelských hrdinů 47, Praha 7)
premiéra pá 2. 9. 20:00
nejbližší reprízy so 3. 9., út 13. 9., st 14. 9.