Tyrolský horolezec Reinhold Messner je legendou. Jako první zdolal všech čtrnáct osmitisícovek, jako první vystoupil na Mount Everest bez kyslíku, přešel poušť Gobi nebo Antarktidu. V začátku jeho kariéry ovšem stojí příběh, který není jen horolezeckým dobrodružstvím, ale určující zkušeností jeho života.

Přestože při výpravě na Nanga Parbat v roce 1970 nešlo o prvovýstup, cíl byl neméně ambiciózní: zdolat horu s nejvyšší kolmou stěnou světa. Rupálská stěna je hradba z kamení a ledu vysoká 4511 metrů, která vrcholí v zóně smrti. K výpravě patřili i bratři Günther a Reinhold Messnerovi. Při sestupu z vrcholu Günther zahynul, zatímco Reinhold přežil.

Představení GundR, které bude mít v Alfredu ve dvoře premiéru v úterý 25. 11., se inspiruje životním příběhem vizionářského horolezce. Není to jen drama výstupu na Nanga Parbat, ale i mediální příběh Messnerova života. Právě média z Reinholda vytvořila ikonu. Skrze ně získával prostředky na další výstupy. Využil je, aby šířil povědomí o horolezectví a inspiroval tak celé generace. Tatáž média ho však po celou dobu – už čtyřicet let – pronásledují a obviňují z bratrovy smrti. Kolektiv Wariot Ideal rozehrává ve svém scénickém eposu oba propletené příběhy – rozporuplnou mediální ságu i příběh bratrství, vztahu, který je stejně extrémní jako dobývání nejvyšších vrcholů světa – bez limitu, nepochopitelný, čistý, nenahraditelný, na život a na smrt. º


text: Ondřej Buddeus