V divadle Alfred ve dvoře vzniklo nové představení Halky Třešňákové s Lászlem Fülöpem (HU), které bude mít premiéru 22. května.

Koho ještě zajímá plán A, když zuřivě vytváříme všechny možné plány B? Není plán A pouhá oficiální verze, zatímco alternativy v podobě plánů B, C, D atd. jsou vlastně náš skutečný a skrytý životní program? Samé co by, kdyby… Znalci vědí, že nejbližší reálný Plán B je jisté hardcore café v Ostravě. Pokud ovšem nemíníme kavárnu, je takový plán B vhodnou metaforou všeho, co není a co by mohlo být a co často bývá snazší než realita sama. Nebo i toho, co nás před ní může zachránit.

Právě na toto téma se zaměřila česko-maďarská dvojice Halka Třešňáková a László Fülöp. (Halku Třešňákovou budou znát diváci z řady nezávislých divadelních projektů nebo třeba ze seriálu Kancelář Blaník.) László s Halkou se setkali v rámci evropské divadelní sítě Identity.Move! a na posledním ročníku festivalu Bazaar, který se konal letos v březnu, už bylo k vidění work-in-progress představení Plán B, jehož premiéra proběhne v divadle Alfred ve dvoře 22. května. Společný smysl pro scénickou subverzi, humor a ironii se stal základním východiskem pro společnou práci, jejíž název – Plán B – byl tak dlouho pracovní, až se stal definitivním. To ostatně skvěle vypovídá o tom, jak niterně se oba tvůrci ponořili do téhle „problematiky“. Poselství všech plánů B je totiž následující: „Vždy buď realisticky fiktivní. Pokud tedy nemůžeš být fiktivně reálný. To je vlastně jedno. Ale vždycky měj plán B. Protože všechno je o praktické dysfunkčnosti. Nebo dysfunkční praktičnosti. Více méně…“ º


autor: Barbora Šlapáková