Možná je to jen další příběh nevyrovnané rockové hvězdy. Nebo spíše mladého otce, který není schopen dostát svým závazkům a rozhodnout se mezi rodinou a milenkou? Film Control se pokusil nahlédnout pod masku, za kterou se skrýval Ian Curtis.

Snímek byl natočen v roce 2007 a z programu kin již zmizel. Ovšem nyní byl opět promítán na Dnech evropského filmu v Praze, kde byl uveden v rámci sekce Média – Cesta časem.

Režie filmu se ujal Anton Corbijn, fotograf a režisér, který je známý především svými videoklipy pro Depeche Mode, U2 a další skupiny. Při výběru hlavního představitele padla volba na herce Sama Rileyho, který se neobjevil v roli zpěváka poprvé. Ještě před Control si zahrál v pro některé generace legendární Nonstop party, jež přibližuje post-punkovou scénu v Manchesteru roku 1980.

Smutná cesta k nesmrtelnosti
Control je snahou zaznamenat životní příběh Iana Curtise, frontmana skupiny Joy Division, dostatečně zajímavě pro diváka a dostatečně věrně podle vzpomínek jiných. Joy Division vznikla pod vlivem punkové vlny mezi roky 1976 a 1977 a její původní název zněl Warsaw. Po Curtisově smrti ostatní členové skupiny pokračovali pod jménem New Order.

Film popisuje Ianův život od seznámení s budoucí manželkou Debbie Woodruff až po jeho sebevraždu. Oženil se velice mladý a pár let nato se mu narodila dcera Natálie. Zároveň se však slibně rozjížděla i jeho hudební kariéra. V té době mu byla diagnostikována epilepsie. S úspěšnými koncerty narůstá i počet fanynek. Po jednom z vystoupení se seznámí s Annik Honoré, která o sobě tvrdí, že je novinářka, ale jeví spíše zájem o samotného Iana než o jeho tvorbu.

Ian se potácí mezi manželkou a milenkou a zjevně netuší, ke které z nich vlastně chová hlubší city. Poddává se pocitům marnosti, uvědomuje si, že není ani dobrým otcem své dceři, vše mu připadá složité a beznadějné. Opakující se záchvaty epilepsie mu berou energii a nahánějí strach. Není schopen dát si svůj život do pořádku, podléhá depresím. Ve svých třiadvaceti letech se oběsí na prádelní šňůře.

Nemůžu to dál vydržet
Film vychází především z knihy Touching from a distance, kterou napsala Ianova manželka Deborah. Jeho konečnou podobu ovlivnily vzpomínky ostatních členů kapely, vydavatele jejich desek i milenky Annik. Otázkou zůstává, zda se skutečně jednalo o biografii. Jelikož byl snímek natočen podle předlohy zpěvákovy manželky, mohla si jistě některé situace upravit, přikreslit nebo je naopak neuvést vůbec.

Byl Ian Curtis více hudební ikonou nebo spíše obyčejným klukem s obyčejnými problémy? Nebo hlavní roli v tomhle příběhu sehrála epilepsie? To, co by mě zajímalo nejvíce, je skutečný motiv sebevraždy. Zabil by se, i kdyby netrpěl touto nemocí? Nebo měla hlavní podíl na jeho smrti citová rozháranost? Odpověď na tuto otázku film neposkytne, ani nemůže. Naznačuje sice jisté okolnosti, ale co se v tu chvíli skutečně Curtisovi honilo hlavou, se můžeme jen dohadovat.

První polovina působila příliš uspěchaně. Osobně bych dala více prostoru době, kdy Joy Division teprve vznikali. Zdálo se, jako by je sláva zastihla hned od začátku. Ve skutečnosti však dlouho sklízeli neúspěch, a uvažovali dokonce o rozpuštění kapely. Ian v podání Sama Rileyho působil po celou dobu velmi přesvědčivě a společně s hudbou Joy Division přispěl k ponuré atmosféře.

Control
VB / USA / AUS / JAP, 2007, 121 min.
režie Anton Corbijn