V druhé polovině loňského roku vyšla z iniciativy volné video edice DOst DObré DOkumenty unikátní kolekce čtyř DVD s výběrem dokumentů Jana Špáty.


Tato selekce, nazvaná Jan Špáta – 18 dokumentárních filmů klasika české kinematografie, je zaměřena nejen na milovníky dokumentárních filmů, ale i na běžné diváky. Díky výjimečnému talentu tohoto mistra dokumentárního filmu můžeme být svědky originálního pohledu na český (a slovenský) národ v době vlády totalitního režimu. Máme tak možnost hlubšího poznání české společnosti druhé poloviny minulého století.

Součástí výběru jsou nejen sociologicky laděné dokumenty a filmové eseje (Největší přání; Respice finem) vyzývající k hlubšímu zamyšlení, ale i cestopisy (Japonsko, má láska; Země svatého Patricka) nebo reportáže z hudební branže (Jdi za štěstím; Hallo Satchmo). Dokumenty jsou chronologicky uspořádány a divákovi přehledně zprostředkovávají průřez Špátovou tvorbou (která současně odráží samotný vývoj české společnosti). Jak totiž sám autor dokumentů říká: „Dokumentární film a život jedno jsou.“

Přestože se námět i kvalita jednotlivých snímků značně liší a každého z nás pravděpodobně osloví jiné téma či žánr, kolekce jako celek je pro autorovo osobité zpracování a vizuální cítění jistě hodnotnou sondou do české minulosti i dokumentaristiky samé. Rozhodně se tedy můžeme těšit na další skvosty českého dokumentárního filmu z edice DOst DObré DOkumenty, které mají být v budoucnu zpřístupněny.