Duševní onemocnění jsou na jednu stranu oblíbeným námětem v umění, například v tom filmovém, avšak na druhou stranu zůstávají určitým společenským tabu. Zejména pokud jde o přístup k lidem, kteří je denně prožívají. Festival Na hlavu propojuje filmy a duševní zdraví a otevírá tuto problematiku široké veřejnosti. Součástí je popularizace vědeckých témat, kterými se zabývá Národní ústav duševního zdraví.

Záměrem festivalu, který proběhne od 20. 4. do 23. 4. v kině Světozor, je zejména rozšířit povědomí o mysli a duševním (ne)zdraví formou dostupnou pro širokou veřejnost. Duševní nemoci jsou často obestřeny rouškou tajemství a lidem o nich chybí relevantní informace. Tím pádem jsou spojené s množstvím domněnek a předsudků, které ústí ve stigmatizaci a diskriminaci lidí s duševním onemocněním. Právě to se festival pokouší odbourávat. Další, o něco více ambiciózní cíl je přispět ke snižování stigmatizace lidí, kteří duševní nemoci prožívají na vlastní kůži.


Na festivalu bude možné během čtyř dnů vidět celkem sedm filmů, které představí renomovaní čeští odborníci. Diváci se mohou těšit na snímek Amadeus, který je nahlížen optikou duševního zdraví, geniality a umělecké tvorby. Film uvede prof. Cyril Höschl. Dále bude ke zhlédnutí Ex Machina na téma, zda mají počítače duši. Dr. Filip Španiel, který bude film uvádět, o něm říká: „Koncept mysli a inteligence je extrémně komplikovaný. Vytvoření umělé inteligence je ale jen otázka času. Co pak budeme řešit? Jaké vztahy si budeme vytvářet se stroji? A bude umělá inteligence také potřebovat terapii?“.

Festival přinese divákům možnost diskutovat s odborníky různá témata. Animovaný film V hlavě věnující se tématu emocí uvede doc. Radvan Bahbouh, francouzský film Dva dny, jedna noc o depresi a diskriminaci v zaměstnání dr. Petr Winkler, oscarový snímek Pořád jsem to já o Alzheimerově chorobě prof. Pavel Mohr, film Proti přírodě o vztazích a sexu sexuoložky Mgr. Renáta Androvičová a dr. Kateřina Klapilová, kultovní britské drama Trainspotting o drogách a závislostech prof. Jiří Horáček.

Kromě samotných filmů nabídne festival i další možnosti, jak načerpat informace o mysli a duševním (ne)zdraví. Konkrétně bude možné se účastnit více než 10 workshopů či seminářů a seznámit se například s technikami mindfulness, telefonickou intervencí na Lince bezpečí, poslechnout si, jak se žije lidem s duševním onemocněním či jak správně spát. Nebudou to ale jen workshopy, odpočinout si návštěvníci mohou na výstavě posterů vědců z NUDZ či ve foto koutku kampaně Dávám židli do kruhu.

V rámci festivalu bude také uveden dokument Dotkni se nebe, který je speciálně určen studentům středních škol a gymnázií. Festival je pro každého, komu není téma duševního zdraví lhostejné a chce se o něm a o lidech s duševním onemocněním dozvědět něco více.

„Všechno, co otevírá obzory, všechno, co člověku poskytne nějakou novou perspektivu, ho nutí k tomu, aby přemýšlel o sobě a o svém místě na tomto světě, přispívá k duševnímu zdraví,“ říká Filip Španiel. A s úsměvem dodává: „Film je relativně bezpečná záležitost, není potřeba na to mít zbrojní průkaz ani povolení od svého lékaře.“ ∞


Na hlavu
Kino Světozor (Vodičkova 41, Praha 1)
20.—23. 4. • cena za film 119 Kč (sleva studenti / senioři / ZTP / Hate Free občanka 89 Kč) • cena za workshop 79 Kč



autor: Miroslava Janoušková