Znáte ducha dybbuka? Dle židovské folklórní legendy je to duše zemřelého, která se zmocňuje živých bytostí, jelikož jí nebyl dopřán řádný pohřeb. Když Piotr ve snímku Démon objeví na pozemku pozůstatky lidského těla, ještě netuší, že na jeho svatbu dorazí také jeden nezvaný host. Dybbuk.


Pod vlivem
Každý má představy o svatbě jiné. Daný obraz většinou asi zahrnuje příjemnou atmosféru, květiny, prsteny, rodinu, spoustu jídla a pití, polibky a lásku. Nečekáte, že pár desítek minut poté, kdy jste se oficiálně provdala, vám bude manžela chtít přebrat duch nějaké neznámé ženy.

Příběh filmu Démon vychází z divadelní hry Adherence Piotra Rowického. Ústřední postava, také Piotr, si bere na venkovské usedlosti svou vyvolenou Žanetu. Svatební hostina se však v průběhu večera stává noční můrou. Piotr se totiž chová čím dál děsivěji a bizarněji. Že je snímek pořádná duchařina, kterou však neopouští humor, se potvrzuje v momentě, kdy se přichází na to, že Piotra posednul duch mladé židovské holky. Piotr však není jediný pod vlivem, řádně opájeni alkoholem jsou také svatebčané, aby na celý hrůzný večer ráno nejlépe zapomněli.

Režisérem hodinu a půl trvajícího snímku byl Marcin Wrona. Minulý čas je bohužel použitý schválně, jelikož mladý režisér si vzal vlastní život ve 42 letech. Stalo se tak loni v polské Gdyni, před představením Démona na místním filmovém festivalu. Během studií na univerzitě v Katovicích natočil Wrona absolventský snímek Człowiek magnes (Člověk magnet), jenž získal uznání a několik ocenění, například Student Visionary Award na Tribeca Film festivalu, který pořádá také Robert De Niro. Celovečerním debutem se pak stalo drama Moja krew (Moje krev), většího věhlasu se však dostalo až následujícímu thrilleru Chrzest (Křtiny), velmi realisticky natočenému psychologickému drama.

„Wrona polskou filmovou společnost svou sebevraždou šokoval,“ říká Iva Přivřelová, dramaturgyně Letní filmové školy v Uherském Hradišti, na které se tento thriller bude letos také promítat. „Snímek, jenž od té doby objel několik světových festivalů včetně vlivné přehlídky v Torontu, tak doprovází o to mrazivější a smutnější atmosféra díla spojeného s tragickou smrtí a stále živým hlasem mrtvého,“ podotýká dále. Herci a celý štáb se tak ujali nelehkého úkolu a snímek propagovali ve světě i bez režiséra. A to je dobře, Démon není vůbec špatný film, i když přináší spíše otázky než odpovědi.

Strašidelně dobré
U snímku musím vyzdvihnout hned několik momentů. Za prvé je to způsob, jakým je thriller natočený. Wrona měl skvělý cit pro plíživé, úzkost nahánějící, záběry. Tyto záběry proplétávají celého Démona. Za druhé jsou to výborné herecké výkony. Žádná z postav není vyloženě otravná ani nadbytečná. Naopak, každý do příběhu perfektně sedí. I věčně „střízlivý“ opilec – doktor. Především ale pak izraelský herec Itay Tiran, ztvárnitel Piotra, předvedl velice dobrý výkon. V neposlední řadě se povedla tklivá hudba přivozující husí kůži. Tu si na starost vzala dvojice Krzysztof Penderecki a Marcin Macuk. Macuk je ve skládání filmové hudby spíše nováček, Penderecki naopak ostřílený profesionál. Jedna z jeho skladeb se objevila také v klasice Osvícení Stanleyho Kubricka, či ve filmu Inland Empire Davida Lynche.

Na Filmovku za zajímavými snímky
Wrona Démonem uzavřel svou krátkou režijní filmografii. Je velkým neštěstím, že si tak mladý a talentovaný člověk vzal život, jelikož dokázal, že měl polskému filmu co nabídnout. „Více než horor nabízí Démon působivou a zábavnou thrillerovou moralitu, kritizující polské buranství, xenofobii a ignorování minulosti,“ uvádí dále dramaturgyně Filmovky o snímku s chmurnou a napínavou atmosférou. Wrona, který napsal scénář s kolegou Pawlem Maslonem, navíc dokázal ponurou dějovou linku s humorem odlehčovat. Pokud se už teď těšíte, že si na Démona zajdete a zjistíte, jak to celé dopadne, asi vás zklamu. U konce filmu čeká na diváka místo rozřešení spíše spousta nezodpovězených otázek. Nezapomeňte se však pořádně podívat na svatební fotku v posledních minutách filmu, v ledačems může napovědět… nebo možná zamotat hlavu ještě více.

PS: Pokud se chcete kouknout na spoustu zajímavých kinematografických počinů, které v kině běžně neuvidíte, udělejte si výlet do Uherského Hradiště na Letní filmovou školu, která se koná od 22. do 30. července. O Démonu se tam můžete dozvědět ještě mnoho zajímavého, je to totiž film, který především provokuje k diskuzi. ∞


Démon (Demon)
režie Marcin Wrona
Polsko / Izrael, 2015, 94 min.