Jako blesk z čistého nebe se mi zjevilo na Facebooku pozvání na událost (což jsem nečekal, protože mě nikdy nikdo nikam nezve) – na tajnou předpremiéru filmu Labyrint. Konala se den před jeho oficiální premiérou. Hodně jsem o filmu slyšel a skutečně jsem se těšil, že na něj po premiéře půjdu, tajemné pozvání mi však připadalo jako znamení, a proto jsem se na předpremiéru vypravil.

Projekci se podařilo utajit velmi dobře. Tak dobře, že by přítomní diváci stěží naplnili dvě řady kina. Být na hororu v kině téměř sám, to není nic pro slabší povahy. Pak mi došlo, co je účelem předpremiéry – stal jsem se součástí velmi krutého experimentu, ve kterém se tvůrci filmu pokoušeli na malém vzorku diváků vyzkoušet, jestli nemá samotný film vražedné účinky a mysterióznost nám nevstoupí do hlavy natolik, že se z nás stanou vraždící bestie. Protože kdyby tomu tak bylo, pak je snazší zfackovat 30 diváků než stovky lidí na oficiální premiéře filmu.

Naštěstí se nikdo po skončení filmu nezbláznil (i když trvalo pár minut, než po skončení rozsvítili v sále, což téměř vyvolalo paniku), avšak nadále se děsím, zda se přece jen nezblázním. Pak bych se spolu s dalšími diváky filmu vrhl do katakomb staré Prahy, abych objevil tajemství podivného Labyrintu nebo abych si mohl jen tak povraždit pár komparzistů. Třeba z toho bude nový zážitkový sport, který dáme šéfovi k narozeninám – vlézt do temných katakomb a zabíjet, což shledávám zábavnějším než paintball. Já už si pořizuji fidlátka hlavního monstra – dlouhé nabroušené drápy. Jsou praktické a zábavné.

Labyrint
ČR, 2012, 93 min.
režie Tomáš Houška
hrají Lucie Vondráčková, Martin Zbrožek, Jan Zadražil, Mary Coronado, David Steigerwald
premiéra 12. 1.
tajná projekce 11. 1. v kině Lucerna