„Pohřběte mne bez rakve, nahou a bez modlení, obličejem nejprve proti celému světu. Na mém hrobě nebude položen žádný kámen. A moje jméno ať nikam netesají. Nechci epitaf pro ty, kdo nedodržují své sliby.“

Jako by nestačilo náhlé úmrtí matky. Ještě musí přijít notář s prapodivnou závětí. Pozůstalí potomci, dvojčata Simon a Jeanne (Mélissa Désourmeaux-Poulin a Maxim Gaudette), jsou povoláni k nelehkému úkolu. Mají předat svému otci a bratrovi matkou napsané dopisy. Do té doby však netušili, že nějakého dalšího bratra mají a o otci se domnívali, že je již dávno mrtev. Pokud však splní daný úkol, budou moci vystrojit matce pohřeb se vší parádou, kterou zasluhuje.

Doutnající požářiště
Od té chvíle začíná pátrací akce odehrávající se v matčině rodišti. Dvojčata, zvyklá na pohodlný život v Kanadě, jsou konfrontována s drsnými podmínkami vyprahlé arabské země, kde jejich tajemná máti strávila období svého mládí. Zjišťují, že o svém původu vědí žalostně málo. Tuto dějovou rovinu prolíná vyprávění o životě tvrdé a neústupné ženy – jejich matky. Každý si ji pamatuje pod přezdívkou Žena, která zpívá. Často svým hlasitým zpěvem totiž dávala najevo, že ji protivník přes veškerou jeho snahu nezlomil.

Vkusně a bez patosu
Film Požáry (Incendies) získal řadu ocenění, mezi nimi například osm cen na Genie Awards či cenu za nejlepší kanadský film. Právem. Byla jsem dokonale vtažena do silného příběhu odehrávajícího se ve fiktivní arabské zemi zmítané náboženskou válkou, kde lidský život nemá zdaleka takovou hodnotu, jakou mu přisuzuje naše západní kultura. Spolu s hrdiny jsem se napjatě blížila k odhalení rodinného tajemství, kterým jsem byla i přes jeho mírnou předvídavost v závěru šokována.

Na snímku se mi kromě vynikajících hereckých výkonů a silného příběhu líbí především zdravý vypravěčský odstup, který nenutí divákovi své postoje ani se z něj nesnaží vymačkat násilím slzy dojetí, přestože k tomu zápletka vysloveně vybízí a stačilo by přidat několik smyčců a patosu v dialozích, aby dojetí mohlo propuknout naplno. Očistné slzy však nepřijdou. Nejedná se také o žádný průměrný film, na který byste mohli druhý den jen tak zapomenout.

Požáry (Incendies)
Kanada/Francie, 2010, 130 min.
režie Denis Villeneuve
hrají Lubna Azabal, Mélissa Désourmeaux-Poulin, Maxim Gaudette