Její první pražský koncert byl rovnou v O2 areně na společné tour s Imagine Dragons. Její singl Blood in the Cut se objevil v jednom z dílů nihilistického animáku Bojack Horseman, skladba o touze konečně něco cítit doprovázela sebedestruktivní monolog hlavní postavy. Americká hudebnice K.Flay ví, jak řezat do otevřených ran, ale stejně tak umí poskytnout útěchu.

Kristine Flaherty aka K.Flay má za sebou náročné období. V říjnu loňského roku se dozvěděla zprávu, která jí změnila život – zcela ohluchla na pravé ucho. Pro běžného člověka víc než nepříjemná skutečnost, pro někoho, kdo hudbou žije – zdrcující moment. V tu dobu měla vyjet na turné na podporu svého posledního alba Inside Voices / Outside Voices. „Opravdu jsem onemocněla a musela přijít na to, jak se přizpůsobit svému novému životu. Na začátku jsem měla dokonce dost problémů s rovnováhou a zavrátí,“ popsala magazínu NME.

Nalézt ztracenou vnitřní sílu, chytit a uchovat okamžiky štěstí – témata, o nichž hudebnice usazená v Los Angeles dlouhodobě píše. Takovým příkladem je i její virální hit High Enough z roku 2017. Nedlouho před zdravotními komplikacemi si prošla rozchodem. Potom, co vztah oplakala, začala znovu získávat na sebevědomí. Těžké období a okamžik, od kterého se ji podařilo odrazit zaznamenala v singlu It’s Been So Long. „Tohle jsou pro mě chvíle, kdy se znovuspojíte s vlastní silou a vírou. Ty chvíle je třeba oslavovat, protože ne vždycky se tak dokážeme cítit.“

Deska Inside Voices / Outside Voices je koneckonců inspirovaná teoriemi Sigmunda Freuda o základních složkách osobnosti člověka. K.Flay, která vystudovala psychologii a sociologii na Stanfordské univerzitě, chtěla své akademické zájmy začlenit do hudby a zkoumání vlastní psychiky. Ve snaze udržet si dobré duševní zdraví zpěvačce dopomohlo i rozhodnutí přestat pít alkohol. Ten je podle ní v hudebním průmyslu institucionalizovaný: „Kdysi jsem si myslela, že ve mně alkohol vyvolává pocit síly, ale ve skutečnosti si nemyslím, že by to tak bylo.“

K.Flay aktuálně pracuje na novém albu, které vyjde letos na podzim. „Doufám, že to bude nejlepší věc, co jsem kdy nahrála. Je to nahrávka o moci a zkušenostech. Zejména o té, kterou jsem prošla, když jsem ztratila sluch a začala to brát jako novou součást sebe sama.“ Zatím si můžeme vychutnat nejnovější singl Raw Raw včetně klipu, kterým zpěvačka otevírá novou kapitolu a ukazuje, jak skutečně vypadá zranitelnost.

text: Viktor Poláček

K.Flay
MeetFactory (Ke Sklárně 15, Praha 5)
po 25. 9. 20:00