Poslouchám jejich album a pořád nějak nemůžu uvěřit, že ten jemný hlas vážně patří muži. Při prvním poslechu jsem ji jasně viděla – zpěvačku, která komusi vyznává lásku, nabádá ho, aby neodcházel, zůstal otevřený, s ní. O to větší šok přišel, když jsem zjistila, že tím, kdo se vyznává ze svých pocitů, je mladý a pohledný Kanaďan. Fakt, že je to chlap, ovšem hudbě ani samotné desce na kvalitě neubírá, spíš naopak.

I v dnešním uspěchaném (a informacemi nabitém) světě se občas některým interpretům podaří utajit svou pravou identitu. O to více lákají. Člověk je totiž odjakživa tvor zvídavý a záhady jej přitahují jako magnet. Rhye z počátku své kariéry vypustili bez jakýchkoliv dalších informací do světa pouze dva singly (Open a The Fall). Zaujali, ovšem nikdo nevěděl, kdo jsou nebo odkud se vzali. Po čase se vše vyjasnilo. Duo, založené v roce 2010 v Kalifornii, se skládá z kanadského zpěváka Michaela Miloshe a dánského instrumentalisty a producenta Robina Hannibala, který se stará o hudební doprovod. Jeden společně strávený týden v nahrávacím studiu stačil k tomu, aby se oba nadchli pro sólový projekt toho druhého a natočili desku.

Hudba, která hladí
V březnu 2013 vydali své debutové album Woman, které bylo dokonce nominováno na kanadské hudební ocenění Polaris Music Prize. Deska je velmi klidná, intimní, mnohdy až s erotickým nádechem. Sofistikovaná hudba stojí na pozadí výborného zpěvu. Dominantní úlohu zde hrají elektronické prvky doprovázené živými nástroji (převážně smyčci, saxofonem či klavírem). Hudba, texty i černobílý vizuál alba vytváří ve všech směrech dojem ženy jako křehké bytosti. Příjemný Miloshův hlas vás navíc pohladí, ukolébá a zkrátka hodí do té správné pohody. Konec desky je ovšem trochu ucouraný, proto je škoda, že umělci vyčerpali dva své největší hity hned v úvodu alba.

Rhye a nevlastní sourozenci
Kromě Rhye mají oba členové také své sólové projekty. Mike Milosh, známý pod uměleckým jménem Milosh, se zaměřuje především na elektronickou hudbu. Ve třech letech začal hrát na violoncello a sám přiznává, že jej vždy přitahovala hudba, která byla smutná a jemná. Tento fakt se samozřejmě projevil i v jeho tvorbě. Jeho kolega Robin Hannibal je členem elektro-soulové skupiny Quadron, která vznikla v roce 2009 v Kodani. Kromě Hannibala zde vystupuje také zpěvačka Coco Maja Hastrup Karshøj – známá jednoduše jako Coco O.

Kalifornské duo se představí Praze vůbec poprvé 8. listopadu v MeetFactory. Dívky, nahoďte vílovské šaty a kvítka do vlasů. Pánové, vy možná do kapsy přidejte i kapesníčky, protože tohle bude silná nálož emocí! ∞


Rhye
MeetFactory (Ke Sklárně 15, Praha 5)
ne 8. 11. 20:30 • 590 / 690 Kč
autor: Karolína Škodová