Vysoké podpatky, síťované punčochy, minišaty, korzety, flitry… tak se českému publiku představily dámy z Tulla Larsen. Francouzská kapela, která ve své hudbě spojuje výstřední šanson, blues a pro Paříž typické kabaretní prvky, v rámci turné po Česku zavítala 13. listopadu do pražského klubu café V lese. Pozornost všech přítomných na koncertě však strhávala nejen vyzývavými módními kreacemi.

Jako jejich předkapela vystoupili česko-kanadští Atlantic Cable. Trio hudebníků, za jehož vznikem stojí Kanaďan žijící v Praze, Tyson Cosby, zahrálo skladby inspirované blues a country s příměsí punk rocku. Díky syrovým baladám, které v sobě skrývají něco z Johnnyho Cashe či Boba Dylana, se najednou ocitám o několik desítek let zpátky v americkém baru. Intenzivně vnímám kytary, bicí a nakřáplý hlas hlavního zpěváka. Nechávám na sebe působit doporučený drink při poslechu této muziky – whisky bez sody. Při závěrečném aplausu se vracím zpátky. Postupně přicházejí další návštěvníci. Společně s nimi vyčkávám na vystoupení žhavého objevu pařížské hudební scény.


Nechat se svést
Po krátké pauze již za bicí usedá Dimi Dero. Francouzský muzikant, který má za sebou již řadu hudebních projektů, se nyní plně soustředí na kapelu Tulla Larsen, kde mu společnost dělají čtyři svůdné ženy – zpěvačka, klavíristka, houslistka a violoncellistka. Možná, že právě proto, jak na muže při svém vystupování působí, byla skupina pojmenována po partnerce a múze norského malíře Edvarda Muncha.

Jelikož je šanson mým oblíbeným žánrem, některé skladby z debutového alba jsem si pouštěla již před koncertem. A příjemně mne překvapily. Jak kombinace nástrojů (skvělý je klavírní doprovod), tak zabarvení hlasu zpěvačky Sophie Perez. Na živo jsem z nich však tak dobrý dojem jako doma neměla. Dle reakcí většiny přítomných mužů bylo patrné, že se soustředili spíše na jejich výstřih než na hudbu. Na mne „procítěný“ projev zpěvačky a pohyb na pódiu působil u většiny písní až lacině. Potlesk za každou skladbou byl však obrovský. Nejsem si ale úplně jistá, jestli za to mohly jejich písně.

Kapela svou image navazuje na silnou kabaretiérskou tradici. V tomto případě však přemýšlím nad tím, jestli by nebylo lepší ubrat. A tím nemyslím oblečení. Stává se snad nějakým trendem v současné populární hudbě, že má zpěvačka tím větší úspěch, čím méně je na jevišti či ve videoklipu oblečena? Obal prodává. V případě, že je ale hudba kvalitní, nemusí její provedení nutně obsahovat flitry.


Koncert kapel Atlantic Cable a Tulla Larsen proběhl 13. 11. v klubu café V lese