Na některých koncertech si pochvalujete měkká sedadla a dost místa pro kolena a pak jsou koncerty, na kterých aplaudujete ve stoje. Jsou koncerty v kostele, kde se chvějete zimou a pak jsou ty, při kterých vám běhá mráz po zádech. Mám pro vás pár tipů na ty, které spadají do té druhé kategorie.

Vážnou hudbu mám ráda od Bohuslava Martinů do současnosti, což mne vede upozornit hned na několik akcí v květnu a začátkem června.

Orchestr Berg
Soubor mapující soudobou vážnou hudbu sleduji už několik let a je pro mě spolu s cykly Krása dneška jedním ze zásadních pražských uskupení. Zásadní proto, že představuje žijící skladatele a zadává jim také objednávky na skladby. V tom sice nejsou jediní, ale rozsahem svého repertoáru ojedinělí.

V červnu můžete zajít na poslední předletní koncert BERGU do Českého muzea hudby. Na programu jsou Jan Šikl (světová premiéra); Lepo Sumera – Musica profana; Iannis Xenakis – Analogique A+B; Louis Andriessen – Symphony for open strings / Symfonie pro prázdné struny. A navíc budete mít prohlídku muzea zdarma.

Pražské jaro
Ač se může někomu zdát každoroční kulturní cyklus příliš páprdovský, opak je pravdou. V programu každý rok nalézám hned několik perel. V květnu jsem třeba s potěšením tleskala uklánějícím se klasikům Agon Orchestra pod taktovkou Petra Kofroně. Večer byl věnovaný Johnu Cageovi, zazněly skladby jeho, Briana Ena, Franka Zappy, Davida Langa a z domácích pak byli zastoupeni Petr Kofroň, Ivan Acher a Michal Nejtek, od kterého doufám ještě něco uslyším.

Květen je na perly bohatý. V pátek 25. května se v Národním rozhrne opona pro operu Gloriana od Benjamina Brittena, pompézní drama o vladařce. To bylo poprvé uvedeno při korunovaci Alžběty II. roku 1953.

Don Huang New Word Ensemble vystoupí ve čtvrtek 31. května v Anežském klášteře. Noblesní gotika, klasická čínská hudba v podání dívčího septeta na tradiční nástroje. Je třeba něco víc dodávat?

open strings / nová perspektiva
Orchestr BERG & dirigent Peter Vrábel
po 11. 6. 19:30
České muzeum hudby
Karmelitská 2/4, Praha 1
250 Kč

Benjamin Britten: Gloriana
Pražské jaro
pá 25. 5. 19:00
Národní divadlo
Ostrovní 1, Praha 1
50–950 Kč

Don Huang New Word Ensemble
Pražské jaro
čt 31. 5.,
Anežský klášter
Anežská 12, Praha 1
350 Kč