Do Česka se po necelých třech letech vrací legenda elektronické scény – britští Lamb. Jedna z nejoriginálnějších kapel přelomu tisíciletí přijede představit své aktuální album 5, které vzniklo po sedmileté tvůrčí odmlce. Lamb dospěli, překonali řadu osobních sporů, zbavili se otěží velkého vydavatelství a jsou zpět na koncertních pódiích.

Pod pseudonymem Lamb se skrývají zpěvačka Lou Rhodes a producent Andy Barlow. Dvojice se dala dohromady v polovině devadesátých let v Manchesteru, přesto bývá často spojována s bristolskou trip hopovou scénou a jejím typickým zvukem, který definovala jména jako Massive Attack, Portishead nebo Tricky.

Lamb inspiraci trip hopem nezapřou, ale už na svém debutovém eponymním albu z roku 1996 představili vlastní originální zvuk, který stál na směsici drum and bassu, breakbeatu, nakřáplého vokálu Lou Rhodes a právě trip hopu. Lamb pracují i s akustickými nástroji – především housle a basa si vydobyly svůj prostor v mnoha skladbách Lamb a staly se součástí jejich nezaměnitelného stylu.

Když se v roce 94 dávali Barlow a Rhodes dohromady, plánovali, že jejich spolupráce bude jen dočasná. Úspěch prvního alba je ale přesvědčil, že Lamb mají budoucnost. Skladba Górecki, která se na desce objevila, se vyšplhala až na třicáté místo britského žebříčku a dodnes patří k jejich nejznámějším hitům.

Léta naivity
Lamb se okamžitě zařadili mezi jeden z největších objevů a nadějí elektronické scény. Není divu, že v té době mělo manchesterskou dvojici již delší dobu pojištěné vydavatelství Mercury Records spadající pod olbřímí Universal Music. Mnozí předpovídali, že Lamb budou udávat hudební trendy v následujících letech. Ve skutečnosti ale dvojice Rhodes – Barlow zůstala se svým zvukem poměrně v osamění. Mercury Records však nešlo ani tak o originalitu, jako o co nejvyšší prodeje alb a kreativní dvojice tak měla brzo narazit.

„Tenkrát, když jsme dávali Lamb dohromady, byli jsme tak naivní, že se tomu dá dneska jen těžko věřit! Upsali jsme se velkému vydavatelství poté, co jsme měli hotové pouhé tři skladby. Smlouva nás zavazovala natočit pro ně šest alb v okamžiku, kdy jsme vůbec netušili, jestli dáme dohromady první. Bylo to jako jízda na horské dráze, nad kterou nemáme vůbec žádnou kontrolu. Takže potom, co jsme vydali první album, což bylo takové období líbánek, museli jsme najednou začít čelit tlakům vydavatelství, aby naše hudba byla víc komerční a abychom se prodávali způsoby, kterými my jsme se rozhodně prodávat nechtěli,“ popisoval nedávno pro magazín Backstagerider Barlow.

Barlowa a Rhodes navíc provázely neustálé osobní konflikty. Bouřlivý vztah a každodenní střety dvou protikladných osobností mohutně komplikovaly jejich vzájemnou spolupráci. Nesly však ovoce v podobě mnoha jedinečných písní.

Nejplodnější období
I přes všechny problémy vydávají v roce 1999 Lamb možná své nejlepší album Fear of Fours. Písně jsou o něco čistší a uhlazenější, o to silněji působí nálada a atmosféra celé desky. Světlo světa tak spatřily nezapomenutelné a dodnes aktuálně znějící skladby Softly, Little things nebo Fly.

Jenže po vydání Fear of Fours se kapela prakticky rozpadla. Rhodes s Barlowem měli pocit, že jejich osobnosti se natolik sváří, že už spolu nadále nemohou spolupracovat. Následovala rozluka a tvůrčí pauza.

Ale netrvalo dlouho a Lamb se opět scházejí ve studiu. Už v roce 2001 vychází deska What Sound, na níž se objevuje největší hit Lamb – skladba Gabriel. Dokonalá elektronická balada, při které nejednomu naskakuje husí kůže.

V roce 2004 přichází další deska Between the Darkness and Wonder, záhy poté se ale Lamb – zdá se – definitivně rozpadají. Osobní konflikty nesourodé dvojici připadají už nadále nepřekonatelné.

Rhodes nedávno pro Guardian popisovala, jak vypadalo jejich koncertní turné z roku 2004. „Andy pařil jako zvíře a já jsem s sebou měla svoje malé děti. Snažila jsem se je vzít v našem autobusu někam, kde to nebylo plný vajglů a prázdnejch flašek a rock and rollovejch trosek vůbec. Tenkrát byly naše vztahy pěkně napjatý.“ K tomu se přidal tlak vydavatelství, které po manchesterském tvůrčím duu chtělo komerčnější produkci, více melancholického zasněného popu „něco jako Dido“. A konci Lamb už nebylo vyhnutí.

Definitivní konec
Universal Music neváhá a nedlouho po rozpadu Lamb vydává jejich best of album Best Kept Secrets. V roce 2005 následuje remixová deska Lamb Remixed.

Jak Barlow, tak Rhodes se mezitím vrhli na jiné projekty. Lou Rhodes nastartovala celkem úspěšnou sólovou kariéru. Do dnešních dnů vydala tři desky, ve kterých se vrací k folku. K hudebnímu stylu, v jehož vodách se pohybovala, než potkala Andyho Barlowa a zrodili se Lamb. Barlow se věnoval především projektu Hoof a mimo jiné produkoval album britského písničkáře Finka.

Léta oddělení, kdy se dvojice příliš nestýkala, jejich vztahu prospěla. „Něco se s námi stalo a tam, kde jsme teď, se nesnažíme vytočit jeden druhého. Teď chápem, že jsme každý jiný a užíváme si to,“ myslí si Barlow.

A tak Lamb v roce 2009 poměrně překvapivě vyrážejí na koncertní turné, během kterého se zastavili i v Praze. Nic ale nenasvědčuje tomu, že by se mělo jednat o více než jednorázovou záležitost a Lamb by se chystali dát znovu dohromady. Lou Rhodes dokonce během turné pracovala na své třetí sólové desce. Ta vyšla v roce 2010 pod názvem One Good Thing a producentem alba nebyl nikdo jiný než bývalý kolega z Lamb Andy Barlow.

Až během práce na One Good Thing si Rhodes podle svých slov uvědomila, jak inspirativní je pro ni spolupráce s Barlowem. „Andy byl ten malej brácha, kterej vás dokáže pokaždý strašně naštvat! A já jsem byla ta velká ségra, která ho pořád nasírá. Ale teď jsme dospěli a vyzráli a to, že jsme si takhle blízcí, nám umožňuje hodně unikátní tvůrčí vztah,“ řekla Backstageriderovi Rhodes. Reinkarnaci Lamb tak už nestálo nic v cestě.

Velký návrat
V roce 2011 vychází po sedmileté odmlce pátá řadová deska lakonicky pojmenovaná 5. Lamb se tentokrát rozhodli vydat desku bez velkého vydavatelství za zády a vrátit se k atmosféře a energii prvního alba. A vskutku, na 5 to jsou zase ti staří dobří Lamb. Bohužel jak v dobrém, tak špatném slova smyslu. Lamb si zachovali i na nové desce svůj unikátní zvuk, aniž by se vysloveně opakovali. Zároveň ale Barlow s Rhodes nepřišli s ničím novým nebo výjimečným. 4. února v pražském KD Vltavská a o den později ve Flédě v Brně se tak publikum asi bude těšit především na starší písně Lamb, spíše než na jejich albovou novinku.