Smyčcové kvarteto je soubor, který vznikl v období klasicismu a za jehož „otce“ je považován Joseph Haydn. Seskupení čtyř hráčů na smyčcové nástroje zůstalo neměnné více jak dvě století. Díky tomu můžeme v podání kvarteta slyšet jak hudbu klasickou, tak – k mému velkému překvapení – hudbu současnou. Zajímavým počinem je bezesporu projekt klavíristy a skladatele Martina Brunnera, který propojil své klavírní jazzové trio se smyčcovým kvartetem. Jak zní sedm muzikantů ze zdánlivě rozdílných hudebních světů na jednom pódiu? To jsem zjistila na křtu jejich desky.

Křest se konal 8. ledna v pražském klubu Jazz Dock. Právě zde měl v říjnu 2012 projekt svou premiéru. Jelikož v následujícím roce sklízel u posluchačů na koncertech úspěch, vydali Martin Brunner Trio & Epoque Quartet, které ke spolupráci přizval, album s názvem Morning Walks.

Kvartet za domácí úkol
Úplně na počátku však byl úkol, který Martin Brunner dostal na konzervatoři Jaroslava Ježka od svého profesora skladby Karla Růžičky – má napsat smyčcový kvartet. Jelikož ho komponování bavilo, následovala myšlenka, že kvartet připojí k triu. A tak vznikl cyklus deseti skladeb Morning Walks a rovněž třetí skladatelova autorská deska, která je inspirována soudobým jazzem a klasickou hudbou zároveň.

Spoluhráči nebo rivalové?
Jelikož jsem absolvovala řadu jazzových koncertů, měla jsem představu, jakou hudbu můžu od tria očekávat. To samé i v případě smyčcového kvarteta. Jak ale budou znít a hrát dohromady? Budou spoluhráči, rivalové nebo budou smyčce doprovázet jazzovou melodii?

Večer, kdy bylo album pokřtěno jazzovým klavíristou a učitelem Matejem Benkem, muzikanti představili celé album od první po desátou skladbu. Já i plný klub jsme sledovali napětí a souboj, který se odehrával na pódiu. (Samozřejmě souboj hudební.) Ještě nikdy jsem neviděla na koncertě u publika takové ticho a soustředění. Ani já jsem neztratila pozornost, sledovala příjemnou melodii, skvělé zaranžovaní a v průběhu skladeb si pro sebe střídavě říkala, kdy jsem na jazzu a kdy na koncertě klasiky.

K mému údivu smyčce nebyly jen podbarvením a hudebním doprovodem. Dostaly ve skladbách velký prostor a byly s triem rovnocenní partneři. Jak skladatel, který po celý večer vystupoval zároveň jako moderátor i klavírista, tak všichni ostatní hudebníci septeta zvládli svoje party na výbornou a po každé skladbě sklidili obrovský potlesk.

Morning Walks můžu všem hudebním nadšencům vřele doporučit. Ať už při jejich poslechu budete hledat prokomponovanost klasické hudby, jazzovou svobodu, mistrovskou hru či se zasníte a necháte se unášet myšlenkami na ranní procházky s … ∞


Album Morning Walks od Martin Brunner Trio & Epoque Quartet bylo pokřtěno 8. ledna 2014 v pražském Jazz Docku.