V polovině září vydala francouzská kapela Deluxe dlouho očekávané debutové album nazvané The Deluxe Family Show. Deluxe na sebe širokou veřejnost poprvé upozornili v roce 2011 výborným EP Polishing Peanuts, na němž prezentovali nejen svůj osobitý hudební styl, ale i knírkatou image, která je doposud neopustila. Naštěstí je neopustil ani jejich talent pro silné skladby, jichž je na novém albu celá řada.

Deluxe začínali v roce 2007 hraním na ulicích svého domovského města Aix-en-Provence. V roce 2010 se ke kapele přidala zpěvačka Liliboy a kapela podepsala smlouvu u výborného labelu Chinese Man Records. Nyní šestičlenná skupina má velmi zajímavé nástrojové obsazení. Netvoří je pouze ty živé jako kytara, klávesy, basa, bicí či saxofon, nýbrž i DJ. Právě spojení živých a elektronických nástrojů propojuje dva hudební světy, které hlavně na koncertech dokážou vzedmout obrovský příval energie. Jejich hudbu jde žánrově jen velmi těžko zařadit, nicméně kdybychom se o to pokusili, určitě by se objevila slova jako hip hop, jazz, funk, ale i elektro. Deluxe navíc vždy spolupracovali s řadou hostů, kteří jejich hudbu ještě zpestřují. Mix hudebních vlivů spolu s vysokou hráčskou úrovní a skladatelským umem už dokázal vytvořit hity jako Mr. Chicken či Pony. Dokázala se kapela novým albem vyrovnat EP Polishing Peanuts?

Album The Deluxe Family Show, vydané 16. září 2013, čítá 12 skladeb, které na první poslech zaujmou svojí pro kapelu tak typickou pestrostí. Rozmanité skladby spojuje silný groove, svěžest a rytmy plné hiphopového feelingu. Velice pestrý je také hlasový projev zpěvačky Liliboy, která zvládá drze rapovat (My Game, Daniel) stejně výborně jako vyzpívávat pomalé balady (Extra Mile). Hned úvodní skladba Family Show upoutá groovem a zajímavě stavěnou harmonií. Následují funky vypalovačky, ale i procítěné balady jako Pretty Flaws. Největším nářezem na celém albu je skladba Blocked, na které hostuje výborný Taiwan MC. Dancehallově začínající pecka vygraduje až do dubstepové smrště. Vrcholem alba je rock‘n‘rollově střižená skladba Daniel, v které hostuje britský MC Youthstar. Album celkově působí vyváženým dojmem a příjemně se poslouchá. Avšak v porovnání s EP Polishing Peanuts nedosahuje takové promyšlenosti a hudební kvality. Některé skladby, například To Doop či Indisposed, znějí poněkud fádně a jednoduše, protože postrádají překvapivé stopky, důrazy či jiné hudební perličky.

Největší síla Deluxe, jakožto původem pouliční kapely, tkví v jejich propracovaných živých vystoupeních, ve kterých skupina naplno využívá DJských možností samplování a pouštění předem připravených stop, díky čemuž jsou Deluxe naživo minimálně stejně pestří a energičtí jako ve studiu. Deluxe ale na právě probíhajícím turné Českou republiku bohužel nenavštíví, avšak pokud vás jejich hudební styl zaujal, ale nechce se vám na jejich koncert vážit cestu do zahraničí, za zvážení stojí vyrazit na koncert pražské kapely Mydy Rabycad, která je nejenže stylově podobná, ale její repertoár obsahuje i covery Deluxe. ∞Deluxe – The Deluxe Family Show
Chinese Man Records

datum vydání 16. 9. 2013
celkový čas 46:19
žánr Hip Hop / Jazz / Funk
skladby 1. Family Show, 2. My Game, 3. Too Me (feat. Tumi), 4. Pretty Flaws, 5. Making Music, 6. To Doop, 7. Baby (feat. ASM), 8. Blocked (feat. Taiwan MC), 9. Indisposed (feat. Cyph4), 10. Bleed On, 11. Daniel (feat. Youthstar), 12. Extra Mile