Muž, který si hrál na piano
Znáte Jerryho Lee Lewise? Že ne? Pusťte si píseň Great Balls of Fire. Už? Ano, to je ta vypalovačka z Pulp Fiction.
Jerry Lewis přichází na svět 28. září 1935 na americkém jihu ve Ferriday v Louisianě. Hudebního talentu svého syna si chudí farmáři Elmo a Mammie Lewisovi včas všimnou. Dávají farmu do zástavy a kupují mu klavír. Ve čtrnácti poprvé zaválí s kapelou na aukci aut. Z křesťanské školy, kde se hraje gospel, ho vyhodí, když se jednou v kostele neudrží a zahraje píseň My God Is Real ve stylu boogie-woogie. Začne hrát po ferridayských klubech a v blízkém okolí. Pro jeho budoucí povolání je to lepší škola.
Koncem roku 1956 vyrazí s Elmem do Memphisu v Tennessee. Aby měli na palivo, prodávají na čerpacích stanicích vajíčka. Ve studiu Sun Records nahraje Jerry cover Crazy Arms. Začne se živit jako studiový pianista pro Johnnyho Cashe, Carla Perkinse nebo Elvise Presleyho, kteří se do té doby bez klavíru obešli. V roce 1957 se zařazuje po jejich věhlasný bok, když proráží s písní Whole Lotta Shaking Going On. Pro Johna Lennona to byla nejlepší rokenrolová píseň všech dob, a když Lewise koncem šedesátých let potkal na festivalu v Torontu, padl mu k nohám. Legendě se to vůbec nelíbilo.
S nastupující slávou si Jerry Lewis do jména dává vsuvku Lee, aby se odlišil od tehdy známého komika. Jméno získává rytmus. Při zpěvu ho rád zmiňuje, mluví o sobě ve třetí osobě. Blonďaté kudrliny nosí sčesané dozadu, ale když to rozjede, rozlítají se na všechny strany. Přechází z hloubky do fistule, mění rytmus, vykřikuje. Uhrančivě hledí do publika. Jeho ruce dopadají na klavír z výšky. Co chvíli přejíždí klaviaturu ohnutým palcem sem a tam. Nepříčetně se směje, skopává stoličku a hraje ve stoje. Někdy zvládne celé sólo tak, že freneticky mačká jedinou klávesu na pravém kraji. Hraje nohou v kovbojské botě, vyleze na piano. Dovádí publikum k šílenství.
Sešup na dno
Během krátkého času stoupá vysoko v potravinovém řetězci, za vystoupení mu dávají klidně deset tisíc dolarů. V květnu 1958 odjíždí na turné do Anglie. Bere s sebou svou třináctiletou novomanželku Myru Brownovou, dceru basáka z jeho kapely. Ten je zároveň Lewisovým bratrancem. V Anglii dívka manželství prozradí reportérům. Jerry mlží, že je jí patnáct, ale to už je britský bulvár na zteči. Po třech úvodních koncertech pořadatelé zbylých čtyřiatřicet ruší. Lewisovi opouštějí ostrovní stát. Kauza se přelévá do Států. Lewisova gáže klesá na dvě stě padesát dolarů za koncert.
V roce 1962 potkává manžele tragédie, když jejich tříletý syn Steve Allen, pojmenovaný podle známého televizního moderátora, utone v bazénu. Tragédie do Jerryho očí vnáší smutek, ale koncertní drive neztrácí. Útěchu hledá v náručích žen. V roce 1964 nahrává v Hamburku záznam koncertu, který někteří považují ze nejlepší rockové album všech dob. V roce 1970 podává Myra žádost o rozvod z důvodu partnerových nevěr, braní drog a domácího násilí. Lewis užívá metadon, obvyklou heroinovou předehru ale vynechal. Prášky zapíjí whiskey. Na marihuaně nemá rád, že ho zpomaluje.
Mezi lety 1968 a 1977 se znovu dostává do sedla, tentokrát ve stylu country. Sedmnáct singlů atakuje první desítku americké hitparády. Vnitřně trpí nejistotou. Jediné chvíle, kdy si je jistý sám sebou, jsou ty za pianem. Snad proto to dává tak okázale najevo, i když směs machismu a šaškovství patřila u rokenrolových alfa samců k dekóru. A samozřejmě virtuozity. Ruce mu běhají po klavíru, zatímco hypnotizuje publikum. Jak jde čas, přestává zběsile intonovat, ale nadále žádnou píseň nehraje vícekrát po sobě stejným způsobem. Vymýšlí improvizované sloky, kterými baví publikum. Po koncertě je piano vždy rozladěné. Někdy zničené.
Nezmar se zotavuje
V říjnu 1971 se znova žení. V roce 1973 si znova prochází smrtí potomka. Při autonehodě se zabije jeho devatenáctiletý syn Jerry Lee Lewis junior, kterého měl z druhého manželství. V roce 1976 ho na jeho čtyřicáté první narozeniny zatknou za pokus o vloupání na Elvisovo sídlo Graceland (sám Lewis měl sídlo, kterému se posměšně říkalo Disgraceland). Vystoupil ze svého auta, mával pistolí a křičel. Elvis na něj zavolal policii a Jerry Lee se urazil. Bral to jako zradu starého přítele, který ovšem kvůli braní prášků v té době už trpěl paranoiou. O rok později zemřel na infarkt.
V roce 1981 se Lewis během operace prasklého vředu dostává do klinické smrti. O čtvrt roku později nezmar zase hraje. Rozvádí se s Elizabeth, která se dřív, než je rozvod finalizován, utopí v bazénu. To je rok 1982. V červnu 1983 říká své ano veselé pětadvacítce Shawn Stephensové. Už v srpnu ale Shawn umírá na předávkování metadonem, který nejspíš našla u Jerryho. Za nehty Stephensové najdou Jerryho kůži. Před soudem přiznává, že se té noci poprali. Dodává, že se prali každou noc. Přezdívka The Killer, kterou mu vynesla divoká hra na piano, dostává druhý smysl.
V roce 1984 si bere Kerrie Mc Carverovou. Manželství trvá tentokrát až do roku 2004. V roce 1986 se ocitá v nemocnici po nekontrolovaném detoxu. V roce 1989 dostává jeho popularita druhý dech díky filmu Great Balls of Fire! na motivy knihy, kterou o živoatě s ním napsala Myra Brownová. Lewis s filmem není spokojený. Lamentuje, že takhle se přece nikdy nechoval.
Rok 1998 patří evropskému turné s dalšími legendami rokenrolu Chuckem Berrym a Little Richardem. Po letošní květnové smrti druhého jmenovaného je Lewis posledním mohykánem. Šťastně ženatý. V roce 2012 si vzal Judith Brownovou, bývalou manželku Rusytho Browna, Myřina bratra. Jeho živá vystoupení dodnes zpřítomňují nadšeným posluchačům ducha rokenrolu padesátých let. V poslední době si dopřál pauzu, ale se sedmou manželkou postuje na YouTube zdravice udržující obecenstvo v hypu.