NIN: How To Destroy Angels
recenze
How To Destroy Angels
V loňském roce se Trent Reznor rozhodl poslat na chvíli k ledu své úspěšné Nine Inch Nails. Neznamená to ale, že by odpočíval.
S dávným spoluhráčem Atticusem Rossem a svou manželkou, zpěvačkou Mariqueen Maandig založil nový projekt. Jmenuje se How To Destroy Angels a od 1. června na svých stránkách (www.howtodestroyangels.com) nabízí šestipísňové EP ke stažení zdarma. Mimo to si zde můžete koupit trička, plakáty a samolepky.
Nine Inch Nails jsou obecně označováni za představitele industriální hudby, mnoho skalních příznivců žánru s tím ale nesouhlasí: Reznor podle nich podobně jako třeba Ministry nedělá nic jiného, než aplikuje „divné“ zvuky na formu (pop)rockové písně, zatímco „pravověrný industriál“ narušuje samotnou písňovou formu. Písňovost Reznorovi rozhodně nemůžeme upřít, na druhou stranu – což mu u „skalních“ vysloužilo alespoň nějaký plusový bod – tento studiový mág na svém pracovišti nahrával i s legendou experimentální elektronické hudby Coil, podle jejichž maxisinglu How To Destroy Angels z první poloviny osmdesátých let své nové hřiště nazval.
Posluchač by právem očekával, že seskupení s takto odvozeným názvem bude ve své tvorbě alespoň trochu odkazovat k jeho původci, už proto, že Reznor a Coil byli spolupracovníci a přátelé a v jejich poetikách by se daly najít styčné body. Z šestipísňové ukázky ale jasně vyplývá, že nic takového se konat nebude a že Andělé budou mávat křídly zcela v duchu Nine Inch Nails: rockové rytmy, jenže digitální, trocha electronic body music a „nepříjemných“ zvuků, náhlá zasnění v podobě kýčovité jednoprstové vyhrávky klavíru… a do toho utopený vysoký zpěv Mariqueen Maandig. Člověk má hned pocit návratu do devadesátých let, kdy zasnění alternativci vzývali triphop a Massive Attack s Goldie byli věrozvěsty nových chmurek. Nejvíc na celém projektu překvapí, že Reznorovi stálo za to rozjíždět novou značku. Neboť to, co nabízí s How To Destroy Angels, v podstatě produkoval již pod hlavičkou Nine Inch Nails. Takže nevěřte fámám: nikdo nekončí, nikdo nikam neodchází.