S novinkami na vinylových deskách z record shopu Phono.cz vás seznamují DJ a moderátor Radia 1 Martin Mikuláš a DJ Mr. Ultrafino.

Saxana – Girl On A Broomstick
O chvályhodné snaze labelu Finders Keepers vyhledávat a vydávat zapomenuté perly obskurních hudebních produkcí jsme už jednou psali. Nezmínit se o jejich předčasném vánočním dárku českým posluchačům ale nelze. Dexempo multo šumpoplex, představte si, že nám vydali na vinylu Saxanu. Možná jste si při sledování pohádky ani nevšimli, že soundtrack k dobrodružstvím mladičké čarodějnice je jedním velkým výletem do říše psychedelického funku, který dokázal rozparádit i jinak většinou trochu zatuhlý orchestr Karla Vlacha. Celou krásu má na svědomí opomíjený génius jménem Angelo Michajlov, dítě operních zpěváků ze Sofie, který v osmnácti letech přijel do Prahy s pár leva v kapse a od práce topiče v Alkronu a hraní po barech se dopracoval až na pozici dvorního skladatele Marty Kubišové. Filmových soundtracků najdeme na jeho kontě daleko víc (Metráček; Lucie, postrach ulice; Chobotnice z druhého patra; …), ale právě Dívka na koštěti, ve které spojil šlapající bigband se strašidelnými zvuky syntetizátorů, je určitě jeho majstrštyk. A navíc tu vznikl jeden velký bonus. Zatímco všude ve světě tahle zajímavá hudba doprovázela většinou úžasně blbé sci-fi slátaniny, my se při jejím poslechu můžeme dívat na pohádku s příznačně čarokrásnou Petrou Černockou. Mimochodem – jen její hřívě červených vlasů je v brožuře vložené do obalu desky věnováno hezkých pár odstavců.

Toxique
Outlet People
Toxique Music s. r. o. 2010

Zapomeňte na rozpustilou Kláru hopsající na gauči, z nového alba Toxique na nás kouká pět vetřelců, i když muzika není zdaleka tak nepřátelská. Toxický elektropopík je vysoce nakažlivý a k šíření mu pomáhá i originální design ze studia Najbrt. Ze třinácti skladeb na CD se jich sedm vešlo na šestiúhlý barevný vinyl s novým toxickým znakem kapely.

Obba Supa
Too far Gone, Beaks on faces
Chakra Sounds 2010

Poslední tip na pěkný vinyl souvisí s návratem saxofonisty a producenta Radima Vychopeně do Čech. Během dvou let v Londýně se zapojil do undergroundové hiphopové scény, pořádal Spread Luv sessions, ovládl sampler MPC2500, nahrával a vystupoval s četnými umělci. Výsledkem jedné z takových spoluprací je i singl, který produkoval Hey!Zeus, kde rapuje Teknical Development a dohromady si říkají Obba Supa. Singl vychází v ručně číslované limitované edici 300 kusů a Radimo tu nahrál flétny a saxofon. Na první poslech je to pěkná haluška utopená v kouři skunku pro dumavé hiphopery, spíš triphop a freejazz, ale čert vem žánrové škatulkování. Mimochodem Radimo od svého návratu už stihl nahrát dechy na nové album Olivera Lowe, sestavil živou kapelu pro koncerty Prago Union a hrál s Michalem Cimalou, tvůrcem originálních hudebních nástrojů, například kytar postavených ze snowboardů.