Koncem letošního října oslavil kultovní hudební klub Chapeau Rouge své 97. narozeniny. Kdo všechno přišel sfouknout svíčky?

Ke svému dalšímu roku fungování pořádal již tradičně pražský hudební klub velkou oslavu. Ta se nesla v tématu prvorepublikového šantánu – což je vzhledem k historii klubu téma více než blízké. Mohli jste tak po celý večer opět potkávat tanečnice a kurtizány tak, jako tomu bylo ve skromných začátcích klubu od roku 1919. Tehdy byl velký jen jako dva dnešní pokoje a pojmul sotva čtyřicet lidí. Důležitou část hostů tvořili ředitelé a továrníci, kteří jej navštěvovali už za denního světla a zůstávali do rozednění. Tentokrát do brzkých ranních hodin zůstávali nadšení hosté a kdo ví, jestli se mezi nimi taky neobjevilo pár ředitelů.


Zahájení večera se ujal Prague Jazz & Swing Quartet, který provedl skupinu tanečnic na Staroměstské náměstí, kde se k oslavám přidávali i kolemjdoucí. Průvod se vrátil do podniku, v němž poté následovala taneční performance, která předčila mnohá očekávání. Pole dance tanečnice v dráždivých kostýmkách přilákaly k baru nejedno oko a zaslouženě dostaly za své výkony potlesk i obdiv. Večeru se tak podařilo hned na začátek dodat sugestivní atmosféru a leckterý návštěvník váhal, jestli se v šantánu opravdu neocitl. O pár pater níže už se míchaly drinky a netrpělivě se očekával další host. Nebyl to nikdo jiný než Jiří Schmitzer, který nenápadně a v bundě, jako by zrovna náhodou šel kolem s kytarou, odzbrojil svou břitkostí celý sál. Fanoušci si Jiřího písně užívali natolik, že jej bez přídavku nenechali z pódia odejít. Suverénním příchodem pak otevřel další část večera Vladimir 518. Pokud někdo z vás jeho koncert ještě nezažil – nemá smysl popisovat. Stejně tak je to i v případě, že jste ho zažili – jsou to totiž nepopsatelné smrště energie, slov a sdělení, která svým přímým a svébytným způsobem Vladimir předává. Kdyby byl klub větší, už by prasknul. Protože má ale klub tři patra a večírek měl před sebou ještě několik hodin oslav, nemohla chybět ani spousta DJs. Přijel sám britský otec house music Eddie Richards nebo Gajdo.cz se svými balkánskými temperamentními beaty. Zahrál i Thomas Tesla z Republic Artists Records, Dead Sailor z kapely Mandrage, nebo etablovaní rezidenti Them Darned Teenagers. Pokud jste letos v Chapeau Rouge neslavili, příště už nesmíte chybět. Takové třípatrové večírky jsou totiž jen jednou za rok. ∞


97. narozeniny Chapeau Rouge (Jakubská 2, Praha 1) proběhly 27. října 2016.


autor: Alexandra Třešňová