Bianca Casady je polovička amerického hudebního dua CocoRosie. V pátek 19. 6. přijede do divadla Archa představit svůj samostatný projekt.

Propojení klasického zpěvu a zvuku dětských hraček projektu CocoRosie vzbudilo hlad po obskurnostech, které sestry Bianca a Sierra neutnuly jen na této fúzi. Jejich práce je rozmanitá, další zajímavá spolupráce vznikla s Robertem Wilsonem. Napsaly hudbu k adaptaci Puškinových pohádek ve Státním divadle národů. Po Petru Panovi, uvedeném v Berlíně a v Paříži, jde o druhý kus, který sestry s Wilsonem vytvořily. Přímo po premiéře tohoto nového představení přijede z Moskvy Bianca Casady, aby 19. 6. představila v divadle Archa svůj sólový projekt The Dead Season – La Morte Saison. Představí se nejen jako hudebnice, ale i jako filmařka. Živě zahraje a zazpívá soundtrack ke svému filmu, ve kterém sleduje pouť skupiny outsiderů hledajících domov. Osamělý klaun, bezruká panna, vagabund Wino… Ti všichni jako by už ani nežili a jen bloudili v jakémsi snu. Jako by byli duchy věčné přítomnosti trmácejícími se domů. Pražské představení je rozvedením projektu prezentovaného vloni v listopadu v Centre Pompidou. The Dead Season se koná u příležitosti účasti Biancy Casady na Pražském Quadriennale 2015. Koncertu předchází přednáška Biancy Casady v rámci Pražského Quadriennale, která se koná 18. června v Colloredo-Mansfeldském paláci. Debatu po přednášce bude moderovat Ondřej Hrab. Položila jsem Biance při této příležitosti pár stručných otázek.

Project CocoRosie existuje už dvanáct let. Je tato dlouhá doba důvodem, proč jsi pocítila potřebu se oddělit a tvořit samostatně?
Vždy jsem pracovala i samostatně. Měla jsem spoustu výstav, kde jsem představila videa, hudbu, kresby. Nakonec jsem cítila nutkání vše nahrát a přenést na jeviště. Ráda se dostávám do nových kontextů a posunuji hranice.

Kým se nejvíce cítíš být? Muzikantkou, filmařkou, nebo čímkoli jiným?
Jsem umělkyně. Možná ještě spisovatelka.

Jsi členkou feministické skupiny Future Feminists. Ta se mimo jiné snaží definovat budoucnost feminismu. Co pro tebe feminismus znamená?
Vidět ostře. Vidět ženství a něco nedefinovatelného, silného, mysteriózního a naléhavého.

Jakou má umění hodnotu pro společnost?
Říká věci, které nejsme schopni jednoduše říct.

Na čem aktuálně pracuješ?
Připravuji se na aktuální sólové turné propojené s tancem a filmem. Nahrávám s CocoRosie i s mým vlastním projektem. S CocoRosie také připravujeme hudbu pro další hru Roberta Wilsona. ∞


autor: Alexandra Třešňová