Dunaj hlásí comeback a chystá novou desku s názvem Za vodou, která vyšla 7. října. Sedmé album přijede v trojčlenné sestavě pokřtít 14. listopadu na Flédu. O nový zvuk s mottem Dunaj pro 21. století se postarali producenti Petr Ostrouchov a Aid Kid, kteří svým vystoupením obohatí živé koncerty.

Kapela Dunaj vznikla v roce 1989 a je považována za symbol brněnské alternativy devadesátých let. Jedno z nejznámějších a nejúspěšnějších uskupení na české scéně se pyšní minimalistickým kytarovým zvukem a silnými hudebními texty. I když se složení kapely měnilo, nejsilnější sestavu tvořil dlouhou dobu Jiří Kolšovský, Vladimír Václavek, Josef Ostřanský a Pavel Koudelka. Členy byli i Iva Bittová, která stála u debutu nebo bubeník Pavel Fajt. Nyní se skupina vrací ve formě tria.

Sedmá studiová deska s názvem Za vodou vyjde 7. října a značí velkolepý návrat po dlouholeté pauze, kdy kapela Dunaj jako taková prakticky nefungovala. „Mám v sobě pocit naplnění, že to, co jsme těch posledních dvacet let dělali každý za sebe, jsme teď propojili, naladili jsme se na sebe a vzniká něco nového,“ zmiňuje Josef Ostřanský pro musicserver.cz. První ochutnávkou z připravované nahrávky je singl Za vodou.

Současná kapitola s podtitulem Dunaj pro 21. století je mimo jiné zásluhou producentů Petra Ostrouchova a Aid Kida. „Řekli jsme si, že nechceme frčet na někdejší energii a oprašovat staré vitrínky. Shodli jsme se, že to musí být nová energie, která žije z přítomnosti a říká něco o tom, co jsme teď,“ vysvětluje Vladimír Václavek pro Headliner. Cílem bylo rovněž oslovit i mladou generaci. Album tedy nese moderní prvky, obsahem ale zůstává věrné tradicím Dunaje. Využily se i archivní nevydané materiály a na dvou písních tak bude možnost slyšet hlas zesnulého Jiřího Kolšovského. Na jedné skladbě hostuje zakládající členka Iva Bittová.


text: Martin Brzobohatý


Dunaj
Fléda (Štefánikova 24, Brno)
po 14. 11. 19:00