Žlutá ovce reggae sceny – King Yellowman
Pokud jste pohledný dredatý černoch, disponující špetkou exhibicionismu, trochou rytmiky a správně „vykouřeným“ hlasem, nebudete mít pravděpodobně problém stát se reggae zpěvákem. Je však dobré vědět, že někdo došel ještě mnohem dál, ačkoliv byl snad ten nejnepravděpodobnější.
Winston Foster je černošský albín. Co víc, je hubený a nepříliš hezký černošský albín. V 80. letech na Jamajce to automaticky znamenalo posměšky, vyloučení ze společnosti a doživotní post outsidera. Možná právě tato nespravedlnost vybičovala Yellowmana k maximálnímu využití svého talentu, aby se časem stal uznávaným zpěvákem, DJem a po smrti Boba Marleyho doslova jamajskou jedničkou.
Začátky nebyly jednoduché, producenti neměli o takový „odpad“ zájem a publikum jakbysmet. Ale 80. léta byla krušná a Jamajka se chtěla bavit. A Yellowman zábavný byl. Nejprve za Aces disco sound, poté za Gemini hrál v dancehallových tančírnách, zpíval o současném dění, milostných eskapádách a především o svých sexuálních úspěších. Je až skoro k neuvěření, že přestože se mu děti ve škole smály a černé krasavice nad ním zhnuseně ohrnovaly nos, za nedlouho se stal sexsymbolem. Své první album nazvané Mister Yellowman vydal v roce 1982. Fanynky šílely a producenti se zastyděli, jaký talent si to málem nechali proklouznout. Nutno říci, že Yellowman na ně nezanevřel a singly i elpíčka chrlil v neuvěřitelném množství. Texty vymýšlel díky svému mimořádnému talentu rovnou ve studiu „na koleni“, hostoval kde se dalo a kompiloval s kým se dalo.Brzy vznikla alba jako Duppy or Gunman, Jack Sprat nebo populární Them A Mad Over Me.
Ačkoliv byl díky svému charisma a exhibicionismu zvyklý hrát na podiu hlavní roli, nesmíme zapomenout na jeho šedou eminenci jménem Fathead. Tento chlápek, vlastním jménem Vernon Rainford se narodil v Kingstonu a sYellowmanem spolupracoval víc než půlku jeho kariéry. Poznali se již v Aces disco soundu a jejich první společné album se jmenovalo Live at Aces. Fathead krom Yellowmana spolupracoval i s dalšími zpěváky, například s Beenie Man nebo Ranking Toyan. Sólovou desku však nikdy nevydal a jeho kariéru ukončila roku 1985 přestřelka na Floridě.
Kromě množství alb s Fatheadem (Bad Boy Skanking, Supermix, One Yellowman) se v Yellowmanově kariéře objevila i další významná jména, například Purpleman, jamajská perla Sister Nancy, Lord Sassafrass, Ninjaman a mnoho dalších.
Asi nejpopulárnější Yellowmanova deska je Zungguzungguguzungguzeng natočena v roce 1983 a proslavila se zejména díky stejnojmennému pilotnímu singlu.
Hvězdnou kariéru žlutého muže narušila po roce 1986 nová generace mladých zpěváků. Zájem o něj postupně upadal a do toho mu lékaři diagnostikovali vážnou chorobu – rakovinu dutiny ústní. Měl velmi malou šanci na uzdravení, ale jeho život byl plný malých šancí, ze kterých dokázal udělat zázraky. Po náročné operaci mu byla odebrána půlka čelisti, což jeho vzhledu zrovna nepomohlo, ale žil a bojoval dál. Vrátil se do hudebního průmyslu a v jeho písních se začala čím dál tím víc objevovat vážnější témata. Přes všechno, co si kdy prožil, neztratil životní optimismus a na pódiích je stále King of the Dancehall a srší energií a sexuálními narážkami jako za mlada.
Pokud chcete tuto Osobnost s velkým O vidět naživo, máte šanci 6.12. v pražské Lucerně. S ním zahraje The Sagittarius Band a jako předskokani Peeni Walli Crew feat. Mr. Cocoman. Lístky jsou k dostání v Lucerna Music Baru za 450 Kč nebo v sítích Ticketpro a Ticketportal.