Máte rádi jazz? Reggae? Taneční hudbu? Techno? Drum’n'Bass? Vážnou hudbu? Beatbox? Rap? Latino? Pokud jste na všechny nebo alespoň na jednu otázku odpověděli kladně, bude se vám hudba kapely Hi-Fi líbit. Věřte mi.

Venku už pár dní padaly teplotní rekordy a ani po setmění neklesly pod 25 °C. Trochu jsem se proto koncertu v podzemí klubu Cross obávala. Pro jistotu jsem se vybavila vějířem, kterým jsem následně na parketu ovívala všechny rozdováděné a tím pádem zpocené tanečníky na dosah. Večer tak svou atmosférou, temperamentem a repertoárem připomínal spíš party někde v exotických tropech. Na Prahu rozhodně nevšední zážitek.

Vše se odvíjí od faktu, že kapela Hi-Fi sestává z profesionálních a studovaných muzikantů (Petr Wajsar skladba, Miroslav Lacko klavír, Jan Šimůnek housle a skladba a David Růžička bicí). Další referencí budiž paralelní působení muzikantů v jiných prestižních tělesech (například Národní divadlo, Melody Makers Ondřeje Havelky, Originální pražský synkopický orchestr, Agon Orchestra a další). Již z tohoto výčtu se rýsuje šíře žánrového záběru členů kapely. K tomu je třeba ještě připočítat smysl pro humor a šou a výsledkem je Hi-Fi, které zboří nejedno domácí hi-fi.

Experti na všechny žánry
Koncert samotný nemohu hodnotit jinak než superlativy. Fanynkou kapely jsem už nějaký čas, skladby jsem znala téměř všechny, tančila, halekala a smála jsem se bez ustání. Písničky navazovaly jedna na druhou velmi logicky, a to především díky vsuvkám Petra Wajsara, který si například písní Dám si pivo od fanoušků skutečně nejeden půllitr vykoledoval.

Přemýšlím, jak přiblížit styl kapely těm, kteří ji ještě neslyšeli. Představte si, že protřelý profi hudebník uchopí nějaký žánr, vyzdvihne z něj ty nejtypičtější prvky, trochu je „přifoukne“ a zkarikuje, přidá vtipný text, improvizovaná virtuózní sóla na jednotlivé nástroje a efekty a smyčky na vokální projev. Multižánrovosti se tak sice dotkne, slátanina ovšem nevznikne. Sami chlapci nazývají svůj styl jako „freetekjazz“.

H-fi má doma kdekdo, ale na Hi-Fi se musí vyrazit z pohodlí domova ven. Škoda jen, že ta možnost není častěji. Pod tímto článkem najdete, kdy a kde můžete Hi-Fi vidět a slyšet příště. Do té doby si musíte vystačit na adrese, která je také zakomponována do jedné z písní kapely: www.hifiband.info.

kapela Hi-Fi
Cross Club
Plynární 23, Praha 7
proběhlo 22. 8. 21:00

chystané koncerty:
kapela Hi-Fi
klub HooDoo
Korunní 106, Praha 2
(v rámci party N:xtra vol.3)
28. 9.

Prodaná nevěsta
opera v pikantně-provokativním travesti provedení
ochotnické divadlo Petra Wajsara
festival Jarmily Novotné v Litni
21. 9. 15:00

kapela Hi-Fi + host Alice Bauerová
Malostranská beseda
Malostranské náměstí 21, Praha 1
21. 12. 23:30