Návštěvníci žižkovského klubu XT3 se ve čtvrtek 20. října na pár hodin přenesli kouzlem hudby na Jamajku. Klávesák tří českých reggae kapel tu totiž slavil své třicáté narozeniny a postupně si s nimi v průběhu večera zahrál: Riddimshot, Bug’n'Dub a Švihadlo.

Přestože se původně jednalo o oslavu narozenin Honzy Šimáčka určenou hlavně pro jeho kamarády, zvučná jména kapel nalákala tolik milovníků prosluněné hudby, že už od začátku nebylo pod pódiem k hnutí.

Večer otevřeli zábavní Riddimshot, kteří dali prostor za mikrofonem energickému zpěvákovi U–Cee, známému především z Německé formace Mortal Kombat. Když jsem si při jedné z posledních písní na baru objednávala pivo, zaslechla jsem barmanova slova plná příjemného překvapení: „Tyjo, to je ale dobrá kapela, todlecto!“ Čekali jsme, jak si s vysoko nasazenou laťkou poradí další hudebníci.

Zavři oči a tanči
Po kratičké pauze nutné k výměně a nazvučení nástrojů nastoupili Bug’n'Dub. Jediné, co mi nešlo dohromady s houpavými rytmy a chytlavými melodiemi, bylo oblečení účinkujících. Dokonce i oslavenec se převlékl z příhodnější zelené mikiny do černé košile. Ve vyloženém kontrastu s produkovaným stylem hudby se paradoxně ocitl zpěvák skupiny, jehož celkové vzezření jako by nemělo vůbec nic společného s hlasovým projevem. Když jsem zavřela oči, řádil přede mnou šoumen tmavší pleti s dredy, ve volném, barevném oblečku a s něčím ke kouření nebo alespoň pití v ruce. Oči ale viděly přesný opak: učesaný blonďáček ve slušňáckých černých džínách a bílém triku. Nenechte se ale mýlit, četník módní policie nejsem, zpěvák mě rozhodně bavil a muzika mě nenechala ani chvíli v klidu stát. Přídavek jsme si bohužel nevytleskali, čas tlačil neúprosně. A teď má ještě přijít ta nejvěhlasnější hvězda večera?

A švihej!
Švihadlo není třeba dlouze představovat. Legenda českého reggae rozdováděné gratulanty nezklamala, zazněly staré známé hity i čerstvé pecky z nejnovějšího alba Času je málo. Lepé děvy obohatily své doprovodné vokály secvičenými tanečky a oba hlavní zpěváci ze sebe vydali emocionálně i hudebně to nejlepší. Před poslední písničkou přinesli ze zákulisí originální „dort“ z pivních láhví se zářícími svíčkami, které třicátník hravě sfoukl dřív, než jsem stihla okamžik zachytit okem objektivu. Nechtěli jsme šviháky ze Švihadla pustit z pódia.

Živá hudba skončila na minutu přesně v předem určených 23:30 a do nočních hodin hráli DJové MikKim a Aklemch z URNA sound. Zadýchaný parket a propocená trička přispívala k iluzi letní pohody na písečných plážích, kde se z reproduktorů bambusových barů linou přesně takové songy, které jsme mohli v XT3 od tří kapel oslavy třicátin Honzy Šimáčka slyšet. Díky za ten zázračný přenos v čase a prostoru a ještě třikrát tolik!