Francouzský termín „brut“ znamená surový nebo nerafinovaný. Právě tento termín dal jméno architektonickému fenoménu brutalismu. Ten byl po dlouhá desetiletí zatracován a nyní opětovně probouzí auru odvážného a nekompromisního designu, který je inspirací i současnému jazyku architektury.

Kniha Brutalismus včera a dnes nizozemsko-německého historika umění Chrise van Uffelena představuje ukázky brutalistních staveb navržených v šedesátých a sedmdesátých letech minulého století. Publikace zprostředkovává hluboké porozumění tomuto nedoceněnému architektonickému stylu a divákovi nastoluje fascinaci jak tvary, tak materiálem, jenž je brutalismu vlastní. V monstrózních betonových budovách odhaluje nečekaně jemné umělecké prvky, vtahuje do impozantního minimalismu šedých odstínů.

Více jak tři sta stran knihy přináší sofistikované srovnání historických a současných brutalistních staveb. Množství fotografií i nákresů představuje knihovny, muzea, církevní stavby, věžové domy, školní areály ale i bunkry postavené po celém světě. Interiéry i exteriéry brutalismu masivního, expresivního a skulpturálního v Hong Kongu, Anglii, Brazílii, Americe, Mexiku, České republice i Japonsku.

Brutalismus včera a dnes
Chris van Uffelen
Grada
Praha, 2019, 304 stran