Veletrhy, festivaly, bienále, konference, sympozia, výstavy, … Velkých akcí, které mohou umělce v jejich rozvoji posunout dál, je nemálo. A samozřejmě nemluvíme zdaleka jen o těch tuzemských. Porozhlédněte se po světě, narazíte na takové pojmy jako je Tallin Music Week, Independent Music Awards New York nebo Istanbul Design Biennial. Prestižní události, na nichž se setkávají tvůrci a teoretici z celého světa, aby se vzájemně inspirovali, obohatili a navázali nové kontakty. Vycestovat do zahraničí u nás už pátým rokem pomáhá Institut umění – Divadelní ústav (IDU).

Go and See
Krátkodobá mobilita neboli Go and See je program vyhlašovaný každoročně (vždy ve dvou kolech) už od roku 2013. Vyhlašuje jej IDU s pověřením Ministerstva kultury ČR a je to program určený všem profesionálním umělcům, teoretikům a kulturním manažerům v cestě za jejich profesním růstem. Přihlásit se mohou umělci napříč všemi obory, které IDU zastupuje – od divadla, tance a nového cirkusu přes hudbu a literaturu až po výtvarné umění (včetně architektury a designu). V rámci tohoto programu jsou podporovány krátké cesty a výjezdy, ne dlouhodobé umělecké pobyty a rezidence (pro jejich aktuální přehled koukněte na web culturenet.cz, najdete je tam vedle nabídek práce, spolupráce a dalších příležitostí ze světa kultury). Program vznikl jako reakce na chybějící podobný typ podpory na státní nebo jiné správní úrovni. Jen pro zajímavost – v roce 2013 bylo ve dvou kolech rozděleno 200 000 Kč mezi 16 uchazečů. V loňském roce bylo podpořeno 102 výjezdů částkou 1 200 000 Kč. Počet zájemců z řad umělecké veřejnosti tedy stoupá, stejně jako objem financí, které mezi ně odborná komise rozděluje.

Cesta s přidanou hodnotou
Ředitelka knižního veletrhu autorských a uměleckých publikací LITR Nela Klajbanová navštívila v rámci programu Go and See festival FILAF, který se soustředí na artový film a umělecké publikace. FILAF se odehrává v Perpignanu, nejjižnějším městě Francie. „Strávila jsem zde čtyři dny a navštívila řadu skvělých výstav a projekcí, měla jsem příležitost setkat se se zahraničními nakladateli a hosty. Největším přínosem pro mě jakožto organizátorku knižního veletrhu LITR bylo nejen seznámení se s tvorbou francouzských nakladatelství, ale také nahlédnutí do vnitřní organizace a fungování jiného festivalu/veletrhu. Organizátoři FILAFu mají skvělou koncepci industry sekce, kdy pro hosty pořádají společné brunche a večeře, které jsou každý den na jiném místě a mají skvělou atmosféru. Společně s FILAFem již dlouho plánujeme společný projekt, takže pro mě bylo naprosto zásadní podrobně poznat jejich aktivity a především se s nimi setkat osobně a pobavit se o naší společné vizi“, vzpomíná Nela Klajbanová.

Barbora Kalinová, ředitelka produkčního, producentského a divadelního studia Damúza, byla programem Go and See podpořena opakovaně. „Díky programu Krátkodobé mobility jsem měla možnost již dvakrát vyjet na zahraniční festival divadel pro batolata a obě cesty pro mě byly nesmírně přínosné. Tento žánr se v České republice teprve rozvíjí, zatímco v zahraničí má již mnohaletou tradici, je pro nás v současné chvíli velmi důležité a inspirativní sdílet své zkušenosti se zahraničními partnery. A to jak ve vztahu k naší vlastní divadelní tvorbě, tak vzhledem k festivalu KUK!, na který hledáme účinkující soubory. Na festivalu Wide-Eyes v irském Galway jsme byli přijati do mezinárodní sítě Small-Size a díky podpoře IDU máme možnost stýkat se s našimi mezinárodními partnery,“ hodnotí svou účast v programu Bára Kalinová.

Zpěvačka, multiinstrumentalistka, skladatelka a výtvarnice Milli Janatková vycestovala s podporou Go and See do New Yorku na mezinárodní konferenci, setkání a vyhlášení vítězů cen The Independent Music Awards, odkud si přivezla ocenění v kategorii A Capella za svou píseň Mateřské kouzlo. „Jsem šťastná, že jde právě o cenu fanoušků – Vox populi. Je vidět, že příběh písně lidi zajímá, dotýká se jich, je aktuální. Konference a showcase, setkání muzikantů z různých zemí v New Yorku byla úžasná zkušenost. Jsem ráda, že jsem mohla potkat skvělou muzikantku českého původ Lenku Lichtenberg, se kterou jsme si padly do noty. Těším se na blížící se koncerty i vernisáže mé výtvarné tvorby,“ komentuje cestu do Ameriky Milli Janatková.

Zažádat, uspět, jet
První kolo letošního Go and See proběhlo (jako každoročně) na začátku roku, to druhé bylo vyhlášeno 1. června. Pokud máte dojem, že by tento program mohl být přesně pro vás, máte čas na podání přihlášky až do 10. září. Žadatelů je mnoho, vybírejte pečlivě, kam byste se v cestě za svým profesním růstem rádi podívali, čím vyšší prestiž vámi vybraná událost v uměleckém světě má, tím lépe pro vás. Nepodceňujte ale ani formální stránku žádosti, podmínky a požadavky. Všechny další informace o projektu Krátkodobé mobility – Go and See i o aktuální výzvě najdete na www.idu.cz. º


text: Kateřina Dušková