Tento měsíc má být na Letné odhalen pomník legendárnímu zpěváku Michaelu Jacksonovi, který zemřel minulý rok. Stane se tak z iniciativy fan clubu, jehož členové se na sochu z dílny Daniely Kartákové složili. Organizátorka celého projektu Helena Babická pro ni získala záštitu dosluhujícího primátora Béma. Okolo sochy se ihned rozvinula společenská diskuze. Neřeší se ani tolik to, zda byl Michael Jackson hudební ikonou hodnou boha nebo naopak zvráceným pedofilem nespokojeným se svou barvou kůže. Debaty se spíše točí okolo témat komu, kde a za jakých podmínek se mají stavět pomníky na veřejném prostranství.

Michael Jackson zanechal ve světové hudební historii nezanedbatelnou stopu, což mu nikdo nemůže upřít. Jeho hudba má mnoho příznivců. Stejné zásluhy v jiných oborech mají ale i další osobnosti, kterým nikdo pomníky nestaví. Lze sice namítnout, že pokusit se o podobnou iniciativu a podstoupit stejný schvalovací proces k výstavbě pomníku může každý. To je pravda. Zarážející však je, proč je některý projekt schválen a jiný ne – a kdo a jak o tom rozhoduje.

Fronta na maso, Jackson a Blob
Letná je z hlediska pomníků a soch velmi kontroverzním místem. Jako návrh padne vždy, když se hledá místo pro jakoukoliv novou stavbu; kde bychom to tak postavili – co třeba na Letné? Přitom v minulosti právě odtud shlížel na Prahu mnohatunový Stalin, kterého vystřídal kývající se Metronom. Na Letné měla stát i kontroverzní futuristická budova Národní knihovny navržená Janem Kaplickým, proti které se ozývaly protestní hlasy i na nejvyšších místech. Na Letné ne, kazilo by to výhled na hradčanská panoramata. A teď tu máme Blanku, dalšího kostlivce ve skříni odstupujícího primátora Béma. S pomníkem Michaela Jacksona ovšem neměl nejmenší problém. Je sice pravda, že se jedná o dvoumetrovou sochu, která má být umístěna na klidném místě mezi stromy nedaleko Metronomu. Otázkou zůstává, proč právě Michael Jackson?

Organizátorka projektu Helena Babická argumentuje tím, že se pomníky stavěly slavným osobnostem odjakživa a to i na místech, která nebyla s jejich působením nijak zvlášť spjata – v této souvislosti zmiňuje sochu Charlieho Chaplina na Barrandově. Letná navíc s osobou Michaela Jacksona prý spjata je – konal se zde jeho koncert. Stejně tak tu ale hráli třeba Rolling Stones, jejichž pomník si v Letenských sadech nikdo nenárokuje. Záštitu primátora získal projekt především poukazem na to, že se toto místo může stát vyhledávaným cílem turistů. Není už jím ale stejně, pro svůj neotřelý výhled na Prahu a příjemnou atmosféru parku, i bez Michaela Jacksona?

Precedens pro pomníky celebrit?
Mementem nám mohou být tato slova, která organizátorka zveřejnila na stránkách věnovaných projektu sochy: „Zde (pozn. red. na Letné) by možná mohly najít uplatnění hlasy žádající sochu H. Vondráčkové, W. Matušky, Rolling Stones či dalších umělců, kteří by si vedle M. Jacksona pomník zasloužili (žadatelům o realizaci těchto soch přejeme mnoho štěstí při získávání povolení a záštity a rozhodně jim v jejich nápadu fandíme – dokonce jsme ochotni se podělit o zkušenosti při získávání potřebných povolení).“ Hrozí tak nebezpečný precedens, že by se mohly stavět sochy každému, kdo o to požádá. Opravdu se chceme procházet alejí soch Heleny Vondráčkové, Karla Gotta a Waldemara Matušky? Časem by tam možná mohli přibýt i Britney Spears, George Michael nebo dokonce celá Kelly Family. A co teprve Leoš Mareš nebo Agáta Hanychová – časem by se také mohli hlásit o své místo na slunci.

To je důvod, proč pomník vadí i spoustě Jacksonových příznivců. Na diskuzním serveru Nyx se ozval podobný názor i od uživatelky Identity: „Jedna dvoumetrová socha opravdu moc místa nezabere, ale mohlo by to taky skončit panoptikem lemujícím cesty v Letenských sadech. Je to veřejné prostranství, svého druhu unikátní – neboť je to velká plocha zeleně vprostřed zástavby a rušných komunikací, takže kdo se hodlá do takové zeleně uchylovat k relaxaci, má do toho co mluvit.“

Protesty českých umělců
Odpůrci sochy se sdružili na Facebooku ve skupině s názvem „Sochu Michaela Jacksona na Letné nechci!!!“, jejíž autor Dominik Bouma píše: „Nemáme nic proti Michaelu Jacksonovi ani proti jeho fanouškům, ale Letná je významný veřejný prostor, kam taková socha rozhodně nepatří. Myslíme si, že osoba M. Jacksona nemá k naší republice a kultuře žádný bližší vztah a jeho pomník na takovém místě rozhodně nechceme. Postup magistrátu a zúčastněných úřadů nám připadá minimálně nestandardní a požadujeme revizi vydaných rozhodnutí. Chceme legálně a otevřeně vyjádřit svůj nesouhlas s tímto záměrem a jeho realizaci zabránit.“ Proti plánované soše protestuje i skupina českých umělců okolo Davida Černého. „Pokud tomuto projektu dá záštitu magistrát, tak je to pro mně jen další důkaz nekompetentnosti a absence jakékoliv vize a zájmu o veřejný prostor Prahy ze strany vedení města,“ prohlásil Černý na adresu zamýšleného Jacksonova památníku pro server lidovky.cz. Zavtipkoval také, že by sám na Letné raději postavil velký bronzový pomník „nedostavěné Kaplického knihovny a české malosti, trapnosti a hlouposti se sochou Václava Klause připoutaného k buldozeru.“ Galerie Dvorak Sec Contemporary nabízí na ono místo čtyři sochy současných českých sochařů – kromě Černého ještě Kurta Gebauera nebo Aleše Veselého. Jejich návrh ale zůstane nejspíš nevyslyšen. Přes všechny protesty to ale vypadá, že Jacksonova socha na Letné opravdu stát bude. Má všechna potřebná povolení a měla by být odhalena v den zpěvákových narozenin, tedy 29. srpna.