Na místě, kde bývala kavárna plná knih a knihomolů Shakespeare and Sons (Krymská 12), vyrostlo v srpnu 2010 café V lese. Zadní část kavárny zůstala i nadále volná pro nejrůznější komorní kulturní události. Jedné z nich, konkrétně jednoho z vydání pravidelného besedního pořadu s názvem Kupé V lese, jsem se 22. března zúčastnila.

Těhotná doba neporodila
Dvojice moderátorů – Ondřej Cihlář a Karel Krautgartner – si tentokrát jako hosty přizvali mima Borise Hybnera a zakladatele skupiny Jablkoň Michala Němce. Lehký tón a veselou notu se především díky moderátorskému umu podařilo udržet napříč celým pořadem.

Boris Hybner přisedl k moderátorovi Ondrovi na vlakové sedadlo jako první a mluvil o začátcích pantomimy v Československu 60. let. Z toho, jaká volil slova a jak mu jiskřily oči, když vyprávěl, úplně čišelo jeho nadšení pro pantomimu. Byl však poněkud skeptický vůči současnému kulturnímu potenciálu. Doslova řekl, že tehdy byla doba těhotná tvůrčími nápady, ale teď – „nic“. Těžko soudit, nakolik jsou slova jednoho ze zakladatelů české pantomimické školy objektivní a pravdivá a jakých odvětví tvůrčích činností se týkají. Podle mého názoru se na současné kulturní scéně objevuje zajímavých a tvořivých osobností dostatek. Jen někdy nejsou tolik vidět, nebo slyšet a je potřeba po nich trochu pátrat.

Slovní přestřelky
Michal Němec vzpomínal na léta, kdy trénoval dorostenecké volejbalové družstvo. (Záměrně se vyhýbám výrazu mužstvo, protože tým byl sestaven výhradně z dívek.) Moderátorská dvojice si samozřejmě neodpustila narážky na kauzu odsouzeného sbormistra a snažila se zjistit, jak těžké je lákadlům dozrávající ženské krásy odolat.

Večerem nicméně nevedla žádná tematická nit, jež by jakkoliv propojovala oba hosty, nebo vysvětlovala výběr právě těchto dvou osobností. Bylo ale vidět, že si oba pozvaní pánové dobře rozumějí, sdílejí smysl pro humor a zajímavě se doplňují. Snad bych jen radila příště pozvat oba aktéry na scénu současně. Takto byl Boris Hybner svou pozicí prvního z hovořících v určité nevýhodě. V polovině večera bylo totiž publikum i moderátor už rozehřátí a naladění na příchod Michala Němce. Navíc pak mohl Hybner vtipně vstupovat do slovních přestřelek a rozhovor tak zpestřovat. Takový hráč „zvenčí“ v první části večera chyběl a je škoda, že Němec musel jen mlčky čekat za dveřmi.

Pokud se zvěst o příjemném „lesním“ povídání rozkřikne ještě trochu víc, hrozí, že se všichni zájemci do těsného prostoru kavárny nevejdou. Už tentokrát se tu poslední opozdilci museli spokojit se sledováním pořadu vestoje. Vzhledem k neskromnému předpokladu, že si pár lidí přečte tyto řádky a poměrné procento z nich si bude chtít má slova ověřit, bych pořadatelům radila shánět větší prostor co nejdříve. Všeho do času, však já vím.

Další z pokračování odpočinkového besedního formátu z dílny skupiny Vosto5 v café V lese je plánováno na 25. května s hosty herečkou Simonou Babčákovou a hudebníkem Davidem Kollerem. Více informací najdete buď na stránkách skupiny www.vosto5.cz nebo kavárny www.cafevlese.cz.