I mezi bytostmi v nouzi jsou oblíbenci a outsideři. Mezi oblíbence patří opuštění pejsci nebo malé děti. Hůře nacházejí pomoc dobrovolníků nebo finanční prostředky například organizace zabývající se lidmi s kombinovaným postižením či seniory. Jejich tématika totiž není tolik atraktivní a většina z nás se s nimi nechce mazlit.

I senioři ale mají nárok na štěstí a stará se o ně třeba obecně prospěšná společnost Elpida.

Podporuje je v aktivním životě a pomáhá těm, kteří zůstali sami. Ve chvílích osamění či při ztrátě partnera nebo zdravotních potížích mohou lidé zavolat na Linku seniorů, kde je jim bezplatně poskytnuta pomoc v podobě sdílení jejich pocitů, rad a předání dalších smysluplných kontaktů. Stejně tak je linka dostupná lidem, kteří se starají o osoby v krizi. 30 000 lidí ročně se na linku dovolá ve všední dny, ale – a tady se dostáváme k výše uvedenému problému „outsiderů“ – kvůli rozpočtu není zatím možné provozovat linku i o víkendu.

Na podporu víkendové linky vznikla kampaň Old’s Cool, kterou má na svědomí online obchod ZOOT.cz a jeho charitativní projekt DOBRO. V internetovém obchodě si můžete koupit tričko nebo batoh Old’s Cool, a tím linku přímo podpoříte. Kolekce je celá v pastelových tónech, potisky jsou vytvářeny v tiskárně OP Tiger, která používá výhradně eko barvy, a materiálem je bio bavlna. Zkrátka DOBRÁ a Cool kolekce. º


autor: Zuzana Kučerová