DOBRO. je dobročinný projekt ZOOTu, podporující neziskové projekty tím, že spoluvytváří produkty, které následně propaguje a prodává přes e-shop, a veškerý zisk věnuje dané organizaci. Z čisté touhy dokázat, že pomáhat se dá stylově a že mít styl je možné i bez špatného svědomí. Všechny DOBRO. kolekce jsou co nejméně zátěžové pro naše prostředí i pro lidi, kteří na nich pracují. DOBRO. dbá na to, aby při výrobě kolekcí měli dělníci důstojné podmínky a nebyli vykořisťováni, proto má textil náročné certifikáty GOTS (Global Organic Textile Standards) a FairWear.

DOBRO. od svého založení (léto 2013) spolupracovalo už na nejednom projektu. Prostřednictvím prodeje oblečení a doplňků tak ZOOT podpořil organizace AUTO*MAT, Romea o.s., Muži proti rakovině, festivaly dokumentárních filmů Jihlava a Jeden svět a iniciativu Zachraň jídlo. V dubnu se DOBRO. zapojilo do celosvětové kampaně Fashion revolution, která upozorňuje právě na „nedobré“ praktiky módního průmyslu.

Aktuálně je v prodeji o kolekce doplňků FOREWEAR, která dává oděvům nekonečný život. Za tímto účelem jsou pořádány sbírky starého oblečení ve firmách, zároveň jde o osvětové akce, na nichž se zaměstnanci firmy dozví, co všechno se dá udělat s věcmi, které dávno považujeme za odpad. Sbírky jsou dále tříděny a distribuovány na místa, kde se oblečení vrací do života. Část jde charitativním organizacím, z některých věcí se vyrobí třeba textil na úklid, zbytky starého oblečení zase v severočeské textilce promění v dále použitelný textilní recyklát. A právě z tohoto materiálu FOREWEAR nechávají vyrobit úplně nové designové produkty v chráněných dílnách podle návrhu studia BOADESIGN. Vznikají zde obaly na tablety i telefony nebo bloky ve slušivých deskách. Od května se zároveň chystá projekt sběru starého oblečení na výdejních místech ZOOTu, kam může kdokoliv přinést to, co už si na sebe nikdy nevezme. Nemine ho odměna, a hlavně dobrý pocit. www.tojedobry.cz, máte nápad na dobrý projekt? dobro@zoot.cz. º


autor: Kateřina Písačková