Co si představíte pod pojmem „módní charitativní kolekce“? Nasvícený sál plný celebrit, politiků, vítězek soutěže krásy a manažerů firem vyrábějících auta a perlivé vody? Nedivím se. Spojení těchto slov evokuje galavečery, na kterých se vybírají peníze na nějaký bohulibý projekt, a to formou výtěžku z prodeje kolekce „pohádkových“ šatů od nevkusné návrhářky Blanky. Smrtelník s normálním platem nemá ani peníze na koupi, ani žaludek na pozorování show, kde je dobročinnost na posledním místě. Časy se ale obrátily k lepšímu a v posledních letech začaly vznikat charitativní kolekce bez jakékoli pachuti v tomto názvu. Charita i móda jsou v nich totiž opravdové.

Příkladem může být již druhý ročník projektu City Souls. Tato kolekce představuje autorské návrhy českých a slovenských designérů a je sestavena jak z večerních šatů, tak i z modelů ke každodennímu nošení. Výtěžek připadne dvěma psím útulkům, kterým pomůže s koupí jídla pro zvířata nebo s údržbou klecí. Veškerý přebytečný materiál z šití oděvů byl navíc použit na výrobu pelíšků do útulku.

Další formou smysluplné charity, která funguje skrz módu, jsou přehlídky autorské tvorby. V letošním roce se jedna podařená konala v dubnu v Českém muzeu hudby. Pod názvem Fashion for Fokus se na ní představili studenti a čerství absolventi návrhářských oborů. Zisk z prodeje lístků podpořil neziskovku Fokus, která se zabývá neústavní péčí o lidi s duševním onemocněním.

Třetí možností, jak efektivně propojit design a módu s charitou, je vytvoření dlouhodobého projektu, který na jednom místě představuje jednotlivé kolekce. S tímto nápadem přišel v loňském roce český online obchod ZOOT.cz. Projekt s názvem „DOBRO.“ již například zastřešil kolekci navrženou Pavlem Berkym, výrobu tašek a oblečení na podporu plzeňského sdružení K světu, nebo výrobu doplňků pro Zachraň jídlo – aktivisty bojující proti konzumnímu stylu života a plýtvání potravinami.

Všechny výše zmíněné projekty mají jedno společné – autenticitu. Nejsou do nich vkládány nesmyslné částky, jen aby se zúčastnění díky dobrému účelu najedli na přehnaných rautech, a nikdo si na nich pod záminkou charity nemastí kapsu. º


autor: Zuzana Kučerová