Někdy není jednoduché mezi vzdělanými a kulturními lidmi obhajovat módu – představují si hloupé modelky, tuny nepotřebného oblečení, nesmyslně vymýšlené trendy (slovo samo o sobě v dobrých kruzích nepopulární). Móda je ale umění, má dávnou i novodobou historii a pro lidský rod je stejně důležitá jako ostatní umělecká odvětví. Ten, kdo ji navrhuje, prochází stejnou katarzí jako malíř nebo básník.

Byla to Bára Nesvadbová, která kdysi řekla, že by byla ráda, kdyby více lidí pochopilo, že žena, jež se zajímá o módu, může třeba také číst a přemýšlet. A je to právě ona, kdo se letos rozhodl navrhnout boty, které pomáhají lidem s mentálním postižením žít plnohodnotný a důstojný život.

Ve spolupráci se slovenskou značkou Novesta tak byly navrženy tenisky a holínky, jež nesou české nápisy jako „Cesta není cíl. Cíl je cíl.“ nebo „I když sleduješ mé kroky, stejně mne nenajdeš.“ Výtěžek z prodaných bot je věnován organizaci Etincelle o.s., která vytváří pracovní příležitosti pro jedince s lehkým mentálním či fyzickým postižením. Etincelle spravuje farmu, pekárnu, kavárnu Mezi řádky a bageterii TaBageta v Praze nebo kavárnu Bez konce v Kladně. Všude tam vás obslouží lidé s handicapem, kteří se díky Etincelle vypracovali na schopné barmany a prodavače.

Černé tenisky i holínky se dají koupit online přes dobročinnou sekci DOBRO e-shopu ZOOT.cz. Najdete tam i mnoho dalších projektů, bojujících proti mýtům o povrchní módě: www.tojedobry.cz. º


autor: Kateřina Písačková