Jolana Havelková (* 1966) se narodila v Kolíně. Je fotografka, pedagožka a kurátorka. Vystudovala Institut tvůrčí fotografie na Filozoficko-přírodovědecké fakultě Slezské univerzity v Opavě. Pro svoji práci využívá kromě fotografie řadu dalších vyjadřovacích prostředků včetně videa a hudby. Její tvorba zahrnuje konceptuální, experimentální, mail-art a site-specific projekty. Zabývá se rovněž sociálně-uměleckými akcemi a participativní uměleckou praxí.
Soubor Roušky vznikl jako reakce na vzniklou situaci. V tomto období měly probíhat intenzivní přípravy výstavy Šest pohlednic pro Dům pánů z Kunštátu v Brně, expozice Máchovskou krajinou v Litoměřicích by už byla zahájena. Místo toho šiji roušky – a sama jsem pod jednou takovou skrytá, jakmile vyjdu ven. Chodím na procházky a sleduji vynalézavost lidové tvořivosti a módní trendy těchto přikrývek tváří, pod kterými se jen stěží navzájem poznáváme.
Soubor Roušky, který vznikl teprve nedávno, má přesto v mé tvorbě určitou kontinuitu. Navazuje na soubor Pravidelná dávka emocí a Můj vesmír. V obou jsem se obracela k tématu identity předmětů a proměnou jejich vlastností. Zajímají mě věci (oblečení) jako otisky svých majitelů, jako pozůstatky po právě proběhlých dějích.