S novinkami na vinylových deskách z record shopu Phono.cz vás seznamují DJ a moderátor Radia 1 Martin Mikuláš a DJ Mr. Ultrafino.

Máme desky nové i secondhandové a víme, že spousta lidí s nákupem použitých desek nemá zkušenosti. Proto si můžete přečíst pár základních informací, jak vybírat desky v antikvariátech, na blešácích a v bazarech, kde většinou není možnost poslechu.

Zvuk je na desce zaznamenán v drážkách, ve kterých kmitá hrot přenosky a vytváří tak signál, který je přenášen do zesilovače. Secondhandové desky vykazují různé stupně ohrání a škrábanců.

Vinylová deska má životnost, která závisí na kvalitě vinylu, ze kterého byla vylisována, a také na kvalitě hrotů, které ji přehrávaly. Jak moc je deska ohraná pouhým okem, nezjistíte, ale nápovědou můžou být právě škrábance nebo stav obalu, který něco vypovídá o chování předchozího majitele.

Poslouchat bříškem prstu
Než začnete zkoumat škrábance, otřete z desky prach. Povrchní škrábance, tzv. vlásečnice (vypadají podobně, jako když se na desce zachytí vlas) jsou patrné téměř na všech starších deskách a při přehrávání na běžném gramofonu je nezaznamenáte. Od škrábanců, které mají za následek charakteristické praskání nebo přeskakování přenosky, je rozlišíte dotykem bříška prstu. Přejeďte jemně po povrchu desky a pokud škrábanec neucítíte, nehrozí od něj žádné nebezpečí. Škrábanec ve směru drážky způsobí přeskakování pravděpodobněji než škrábanec, který je kolmo na drážku.

Pro čistý poslech
Secondhandové desky bývají často špinavé, upatlané a zaprášené. Upatlané desky se dají omýt jarem, houbičkou na nádobí a vlažnou vodou. Drobná smítka nalepená na desce jsou také častými původci přeskakování, ale pokud se jedná o levnou desku, můžete smítko odstranit i nehtem. Dražší desky se vyplatí vyčistit profesionální myčkou na desky, která vysaje opravdu všechny nečistoty z drážky vakuovým ramínkem. Například v record shopu Phono.cz stojí čištění desek 35 korun kus a vy získáte zpět především nižší frekvence a celkově lepší zvuk.

Kvalita vs. délka
LP desky jsou limitované počtem drážek na jednu stranu. Od sedmdesátých let vycházejí tzv. 12” singly, na kterých je na jedné straně maximálně 10–12 minut záznamu. Drážky jsou dostatečně daleko od sebe a poskytují možnost pro velmi dynamický záznam. Na singlech vycházejí především skladby pro DJe, pro bohatý zvuk v klubech.

Čím blíže jsou drážky u sebe, tím více se snižuje i kvalita záznamu. Běžná alba mají na každé straně 15–20 minut, ale vycházejí i různé kompilace a „Best Of” výběry, kde je na jedné straně natlačeno i 30 minut záznamu. Na domácí poslech to ještě ujde, ale pokud skladbu z takovéto desky zařadíte do svého DJ setu v klubu, zní jako hodně zkomprimovaná MP3: špatná dynamika, jedovaté ostré střední a vyšší frekvence, chraplavé mizerné basy.

Važte každou desku
Poslední nápovědou pro nákup secondhandových desek je gramáž. Většina desek váží přibližně 150 gramů, audiofilské a speciální edice se lisují na váhu 180 gramů. Pokud už nějaké desky vlastníte, jejich přibližnou váhu máte tzv. „v ruce“. Je-li deska příliš tenká a ohebná, může mít nižší životnost.
Přeji hodně zábavy při nákupu a objevování hudby na vinylu a těším se na návštěvu také ve Phono.cz, kde si desky můžete i poslechnout.

Rozverné stopařky
Nezávislý label Finders Keepers se zabývá záslužným objevováním dávno (a často právem) zapomenutých klenotů světové hudby. Jejich poslední počin je pětiskladbový sedmipalec obsahující hudbu a útržky dialogů z francouzského softcore pornofilmu Jeunes Filles Impudiques, který je známý spíše pod poangličtěným názvem Schoolgirl Hitchhikers. Samotný film je perlou nezávislé filmařiny raných 70. let, ve kterém se dvě slečny potácí improvizovaným příběhem a kde jedinou snahou režiséra je dostat je bez větší úhony k další scéně, ve které budou opět moci odložit oblečení a laškovat s kníratým pánem v silonové košili. Ve stejně syrově schizofrenickém duchu se nese i samotný soundtrack. Barový jazz si tu podává ruce s galským folkem, tříminutová variace pro bicí nástroje a revolver leží hned vedle utahané ústřední melodie, kterou spolu s ospalou kytarou a violoncellem táhne dopředu mírně zdrogovaná flétna. To všechno je vkusně proloženo úryvky monologů, ve kterých vás hlavní hrdinka upozorňuje, že se svou kamarádkou udržuje velmi intimní vztah. Film si najděte na internetu a desku si rozhodně pořiďte. Na intelektuálních večírcích s ní budete za krále.