Kitesurfing je adrenalinový vodní sport využívající sílu větru a tažného draka pro jízdu na vodní hladině obohacenou několikametrovými skoky a často i neuvěřitelnými akrobatickými triky.

Před několika lety byl tento extrémní sport většině smrtelníků cizí. V současnosti zažívá obrovský rozmach a počet jeho příznivců roste jako houby po dešti. Pravdou je, že ocitneme-li se u vody a zaznamenáme-li ve vzduchu alespoň nepatrné záchvěvy větru, můžeme si být jisti, že moře i pláž budou v okamžiku posety barevnými padáčky…

Na počátku byl čínský drak
Tradice pouštění draků pochází z Číny, kde byl ve čtvrtém tisíciletí před naším letopočtem vypuštěn první papírový drak. Byly mu přisuzovány nadpřirozené vlastnosti a sloužil k zastrašení nepřítele a k zahnání bouří. Draci měli v minulosti rozsáhlé využití v leteckém snímkování, ve vojenství při doručování zpráv a munice i v meteorologii pro pozorování počasí. Snaha o využití tažné síly draka byla poprvé zaznamenána v Číně, a to ve 13. století. Významným mezníkem v rozvoji draků byl počátek 19. století, kdy si britský vynálezce George Pollock nechal patentovat kočár tažený draky a Samuel Cody sestrojil řiditelného draka, se kterým lodí přeplul kanál La Manche. V roce 1979 sestrojil Němec Dieter Strasilla prvního nafukovacího draka. Tímto objevem se rozšířily možnosti využití draka o sportovní rozměr.

Na lyžích, tříkolce nebo skateboardu?
Obecně se sport, který využívá mechanismu tažného draka, nazývá powerkiting. Jezdec se při něm pohybuje na různém podkladu – po vodě, sněhu či po zemi a využívá odlišného vybavení – kiteboardu, snowboardu, mountainboardu, lyží, buggyny, bruslí či mořského kajaku.

Není drak jako drak
Ve vybavení pro kitesurfing je základem deska (kiteboard), která je podobná prknu na wakeboarding (vodní sport spočívající v jízdě na prkně „wakeboardu“, které je taženo lodí), ale není k nohám připojena napevno. Jezdci většinou využívají oboustranný typ kiteboardu. Jednostranná prkna, na kterých je výrazně odlišena špička a patka, jsou vhodná pro „wave riding“ (jízda v obřích vlnách). Další částí vybavení je již mnohokrát skloňovaný tažný drak (kite). Typově existují dva základní druhy kitů – komorový a nafukovací. Komorový se využívá převážně ve snowkitingu a je podobný křídlu na paragliding. Nafukovací má pevnou konstrukci skládající se z několika vzduchových kapes, které po nafouknutí drží tvar. Nafukovací draci jsou pro kitesurfing nejvhodnější, jelikož umožňují tzv. „vodní start“, díky němuž může jezdec pokračovat v jízdě i po pádu do vody. Velikost kitu se odvíjí od hmotnosti a schopností jezdce, od stylu jízdy, povahy vodní hladiny a síly větru. Další součástí výstroje je trapéz, jímž je jezdec připevněn k drakovi. Pokud nesurfujete v tropech, pak je nezbytný i neoprén a jelikož provozování extrémních sportů přináší určitá rizika, je vhodné do výbavy začlenit i přilbu a protinárazovou vestu. Nemluvě o úrazovém pojištění.

Pro začátek nemusíte daleko
Kitesurfing je oproti klasickému vlnovému surfování, které vyžaduje velice specifické podmínky, dostupný i pro obyvatele vnitrozemských států, tedy i pro Čechy. Samozřejmě, že je ideální si zajezdit v průzračně tyrkysovém moři v kitesurfingovém ráji jako je Tarifa či Fuenteventura v Atlantiku. Nicméně trénovat můžete začít i na českých přehradách a dokonce i v Praze, kde se na Vypichu konají různé přípravné kurzy. Po zvládnutí základů a po několika letech usilovného intenzivního tréninku se můžete specializovat na některou z disciplín kitesurfingu – na skákání a předvádění triků ve vzduchu (freestyle), na jízdu s maximální rychlostí (speed riding) a pokud máte pro strach uděláno, zvolte nejextrémnější formu – sjíždění obřích lámajících se vln (wave riding).