Když se jdete večer bavit někam do klubu, přemýšlíte také o tom, co to obnáší, podobnou akci zorganizovat? Jak zajistit zajímavé hosty, propagaci i peníze? Lunchmeat je skupina nadšenců, kteří to vše zvládají, a to bez nároku na honorář. Odměnou je nejen jim, ale hlavně návštěvníkům jejich akcí nevšední kulturní zážitek založený na souhře hudebních a vizuálních prvků. Mnozí z vás si jistě pamatují poslední show Daedelus vs. Tohyto v MeetFactory nebo 8-bit party v NoDu.

Lunchmeat založili Kuba se Skankou a přidal se Karosh. Tato trojice dnes vlastní také studio zaměřené na multimediální weby, animace a videa a provozuje audiovizuální akce v NoDu. Později se připojili ještě Ondra, Teena a Petr. Na detaily okolo jejich akcí i o nadcházejícím festivalu jsem se ptala právě zakladatele Kuby Peška.

Kdo na vaše akce chodí, na koho se zaměřujete?
Většinou jsou to mladí lidé mezi dvaceti a pětatřiceti lety, kteří se zajímají o nezávislou elektroniku a nová média. Akce se ale snažíme složit z více prvků, aby byly komplexně zajímavé a nebylo to jen o pár hudebních setech pro vybranou společnost. Proto bych řekl, že nás může navštívit absolutně kdokoliv.

Co se týče hudební složky, máte nějaký oblíbený styl nebo se snažíte o co největší rozmanitost? Kdo už u vás třeba hrál?
Lákají nás experimentálnější projekty. Nemůžu říci, že se zajímáme o konkrétní styl. Pro nás je důležité, aby z hudebníka vyzařovala určitá energie, což bylo v případě našich minulých hostů, jako byli Acampante, Mochipet nebo Daedelus, stoprocentně splněno.

A po vizuální stránce, jak se rozhodujete, koho oslovit? Mám na mysli to rozhodnutí, jak sladit hudební prvky s těmi vizuálními. Vybíráte si VJs podle hudby nebo hudbu podle video setů? Nebo je to úplně jinak?
Obecně nemůžu říci, že nějakou stranu upřednostňujeme. Naše favority máme jak mezi hudebníky, tak i vizualisty. Tato propojení hledáme v podstatě neustále. Ale ne způsobem ustavičného pátrání. Je to víc o náhodě a chvíli, kdy si prostě řekneme „Jo! tohle sedí.“ Samozřejmě jsou i již delší dobu fungující A/V projekty a jejich pozvání rozhodně nezavrhujeme.

Na březen chystáte multimediální festival. Na co všechno se můžeme těšit?
Jako obvykle se snažíme program udělat pestrý. Mimo A/V livesetů bude festival obsahovat přednášky vizualistů, projekce několika filmů s tématikou experimentální hudby, workshopy a venkovní projekce. Ale také jsme si připravili jednu libůstku a pozvali francouzského vizualistu Romaina Tardy alias Aalto, aby udělal speciální světelný design dj-pultu a pódia. Mimo to vystoupí v hlavním setu festivalu ve spojení s Nosaj Thing. Další zajímavé duo bude jedna z nemnoha zástupkyň dubstepu Ikonika a portugalští Videojack, kteří přivezou také svou audiovizuální adaptaci Bulgakovova románu Mistr a Markétka. No a určitě velmi významná část festivalu bude „spanish showcase“, kde ve spolupráci se španělským velvyslanectvím uvedeme české premiéry šesti velmi zajímavých španělských A/V projektů.

To vše asi není možné platit z vlastní kapsy. Jak řešíte financování?
To není. Bohužel není ani možné, aby se festival financoval z kapes návštěvníků. Takže probíhají předfestivalové hodiny telefonování, psaní A4kových mailů a přesvědčování institucí a lidí ze soukromé sféry, že opravdu nejsme nějaký špinavý underground, že vystupující jsou jedni ze špiček svých oborů, že mladé lidi to opravdu baví a že takovýto projekt si jejich podporu zaslouží. Letos se nám snad povedlo navázat několik kvalitních kontaktů a teď jen záleží, zda-li projdeme tímto „trial levelem“ a spolupráce bude dlouhodobější…

Budeme vám držet palce… Na závěr si neodpustím zvídavý dotaz, jak jste přišli na jméno Lunchmeat.
Plus mínus je to proto, že jsme si dělali srandu z toho, že jsme se nikdo nedostal na žádnou školu. No a lunchmeat je taky takovej odpad. A nakonec ještě organizujeme akce v MeetFactory. Krásná shoda!

Lunchmeat festival
Pure audiovisual extravaganza
Mezinárodní festival nezávislé elektronické hudby a vizuálního umění
www.lunchmeat.cz/festival
9.–13. 3. 2010
Meetfactory, NoD